5 პრინციპი უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შესარჩევად — საკანონმდებლო წინადადება
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრები ნაზი ჯანეზაშვილი და ანა დოლიძე საქართველოს პარლამენტს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევაზე საკანონმდებლო წინადადებით მიმართავენ, რომელიც ხუთ ძირითად პრინციპს მოიცავს. დოკუმენტში ნათქვამია, რომ გადაწყვეტილებების მიღების პროცედურა უნდა იყოს სამართლებრივად რეგულირებული. საბჭოს წევრები საკანონმდებლო წინადადებას დღეს, 15 იანვარს წარადგენენ პარლამენტში.
საკონსულტაციო ჯგუფის შექმნა
პროექტით, საკონსულტაციო ჯგუფის შემადგენლობა უნდა განისაზღვროს შვიდი წევრის შემადგენლობით, ხოლო მათი შერჩევის წესი შემდეგი იქნება:
- საქართველოს უზენაესი სასამართლო თავისი შემადგენლობიდან წარადგენს 2 წევრს;
- საქართველოს სახალხო დამცველი — 2 წევრს;
- საქართველოს ადვოკატთა ასოციაცია — 2 წევრს;
- საქართველოს არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების გაერთიანება — 1 წევრს.
პროექტით გაწერილი პროცედურით, საკონსულტაციო ჯგუფი მოსამართლეობის კანდიდატთან გასაუბრების დასრულების შემდეგ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს დასკვნას წარუდგენს, რაც მხოლოდ სარეკომენდაციო ხასიათის იქნება.
საკანონმდებლო წინადადების ავტორები მიიჩნევენ, რომ კანდიდატების შერჩევის პროცედურაში საკონსულტაციო ჯგუფის შემოტანით მინიმუმამდე არის დაყვანილი პროცესის არაკეთილსინდისიერად და სუბიექტურად წარმართვის შესაძლებლობა.
მოსამართლეობის კანდიდატურების შესარჩევი კონკურსის გამოცხადება
საკანონმდებლო წინადადებით, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა შესარჩევად იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ კონკურსი უნდა გამოაცხადოს. კონკურსი ერთ ან რამდენიმე ვაკანტურ ადგილზე კონკრეტული სპეციალიზაციების (სისხლის სამართალი, სამოქალაქო სამართალი, ადმინისტრაციული სამართალი) მიხედვით გამოცხადდება.
ინტერესთა კონფლიქტის თავიდან აცილება
საკანონმდებლო წინადადებაში გაწერილია, რომ ინტერესთა კონფლიქტის თავიდან ასარიდებლად უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატი არ შეიძლება იყოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოქმედი წევრი.
გასაუბრების ღიად ჩატარება
ნაზი ჯანეზაშვილისა და ანა დოლიძის წინადადებით, კანდიდატთან გასაუბრება უნდა ჩატარდეს საჯაროდ — იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ უნდა უზრუნველყოს გასაუბრების ტრანსლაცია საკომუნიკაციო საშუალებების გამოყენებით. ასევე, დოკუმენტის თანახმად, საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებს კანდიდატთან გასაუბრების პროცესზე დასწრება და კითხვების დასმა უნდა შეეძლოთ.
გადაწყეტილების კონსესუსით მიღება
საკანონმდებლო წინადადებით, იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ საქართველოს პარლამენტისათვის კანდიდატების წარდგენის შესახებ გადაწყვეტილება კონსესუსით, ღია სხდომაზე უნდა მიიღოს.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივნის, გიორგი მიქაუტაძის თქმით, საბჭოს მოსამართლე წევრებსაც ექნებათ საკანონმდებლო წინადადება, კრიტერიუმებთან დაკავშირებით. არამოსამართლე წევრების წინადადება ითვალისწინებს მოსამართლეობის კანდიდატების არსებული სიის სრულად შეცვლას. საბჭოს მდივნმა გიორგი მიქაუტაძემ გუშინ 14 იანვარს ჟურნალისტებთან საუბრისას თქვა, რომ წარმოუდგენელია, საკანონმდებლო დონეზე უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების სიის შეცვლის ვალდებულება გაიწეროს.
მიქაუტაძის თქმით, უახლოეს მომავალში გაიმართება ფართო ჩართულობით სამუშაო შეხვედრა, სადაც კრიტერიუმებს დააზუსტებენ. მანვე დაამატა, რომ კრიტერიუმებთან დაკავშირებით ინიციატივები საბჭოს მოსამართლე წევრებსაც ექნებათ.