იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე რეგლამენტის დარღვევით აირჩიეს — კობახიძე
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძე ფიქრობს, რომ იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველ მოადგილედ გედევან ფოფხაძე რეგლამენტის დარღვევით აირჩიეს. ამის შესახებ მან პარლამენტის ბიუროს სხდომაზე განაცხადა.
მისივე თქმით, ამ საკითხზე პოლემიკას აზრი არ აქვს, რადგან ბიურომ საკითხი ცნობად უნდა მიიღოს.
"არის სამწუხარო ფაქტი, თუმცა ეს არის უკვე შემდგარი ფაქტი, რომ რეგლამენტის დარღვევით იქნა არჩეული თავმჯდომარის პირველი მოადგილე. იურიდიული კომიტეტი, საპროცედუროსთან ერთად უნდა იყოს ის კომიტეტი, რომელიც არის პასუხისმგებელი რეგლამენტის დაცვაზე. ეს არის სამწუხარო მოვლენა, თუმცა ბიურო არ არის უფლებამოსილი შეაფასოს ეს მოვლენა. აქედან გამომდინარე, კენჭისყრის გარეშე ვიღებთ ცნობად ამ საკითხს", – განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
ირაკლი კობახიძე ერთადერთი არ არის, ვინც თქვა, რომ გედევან ფოფხაძე რეგლამენტის დარღვევით აირჩიეს. თავმჯდომარის აზრს იზიარებს იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის წევრი დავით მათიკაშვილი და საპროცედური საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე, გიორგი კახიანი.
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის პირველ მოადგილედ ქართული ოცნების დეპუტატი გედევან ფოფხაძე აირჩიეს. მან თავმჯდომარის მოვალეობები უნდა შეასრულოს. ამავე დროს, ფოფხაძე პირველი მოადგილე ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტშიც არის და არჩევის შემდეგ აღნიშნული კომიტეტი უნდა დატოვოს.
მისი თქმით, სხდომის დღის წესრიგში მხოლოდ ერთი კანდიდატურა იყო შეყვანილი, ხოლო სხდომაზე ბესელიამ კიდევ ორი კანდიდატურა დაამატა, რაც მისი განცხადებით რეგლამენტის დარღვევაა. ბესელიას განმარტებით, სხდომის საკითხი თავმჯდომარის პირველი მოადგილის არჩევა იყო, შესაბამისად, დამატებითი კანდიდატურების წამოყენების კანონიერი უფლება ჰქონდა.