არასდროს ყოფილა სასამართლოს დამოუკიდებლობის ხარისხი ისეთი მაღალი, როგორც დღეს არის — მოსამართლე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/საქართველოს პარლამენტი
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატი, თეა ძიმისტარაშვილი აცხადებს, რომ სასამართლოს დამოუკიდებლობის ხარისხი არასდროს ყოფილა ისეთი მაღალი, როგორიც დღეს არის. მან აღნიშნა, რომ 20 წელზე მეტია მუშაობს.
"მინდა გითხრათ, რომ 1999 წელს, როდესაც დაიწყო ზოგადად სასამართლო სისტემის რეფორმირება, ვიყავი სისტემაში. ბოლო წლებში, მაინც ხაზს ვუსვამ, განხორციელებულმა სასამართლო რეფორმებმა უდავოდ გააძლიერა სასამართლო ინსტიტუცია. სასამართლო, სრული პასუხისმგებლობით ვაცხადებ, რომ არასდროს არ ყოფილა დამოუკიდებლობის ხარისხი ისეთი მაღალი, როგორც დღეს არის", — განაცხადა ძიმისტაშვილმა შესავალ სიტყვაში.
მოგვიანებით, ქართული ოცნების დეპუტატმა, გურამ მაჭავარიანმა მას ჰკითხა, რით განსხვავება მისი საქმიანობა 2012 წლამდე პერიოდსა და დღევანდელ ვითარებას შორის. ძიმისტარაშვილმა განაცხადა, "მოსამართლე უნდა ემორჩილებოდეს კანონს, კანონი იყო შემზღუდველი [2012 წლამდე]". მისი თქმით, ბოლო წლებში მოსამართლის ინსტიტუციური დამოუკიდებლობის ხარისხი უფრო გაიზარდა. მაჭარაშვილი ჩაეკითხა, გარდა კანონმდებლობისა, იყო თუ არა სხვა რაიმე განსხვავება ამ ორ პერიოდს შორის, რაზეც ძიმისტარაშვილმა ასე უპასუხა:
"არა, როგორც ვახორციელებდი ჩემს საქმიანობას, ისე ვახორციელებ დღესაც".
აღსანიშნავია, რომ მსგავსი პათოსი ჰქონდა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კიდევ ერთ კანდიდატს, ნინო სანდოძეს. ვიცე-სპიკერმა, ლევან იოსელიანმა მას ჰკითხა, მისი მსჯელობა გულისხმობდა თუ თუ არა იმას, რომ ნაციონალური მოძრაობის ხელისუფლებაში ყოფნის დროს არსებული კანონმდებლობა ზღუდავდა მოსამართლეს მიეღო მისთვის სასურველი გადაწყვეტილება, რაზეც სანდოძე დაეთანხმა.
- შეუშვებს თუ არა სხდომაზე უზენაესის მოსამართლეობის კანდიდატი ადვოკატს მაისურზე წარწერით "კლანი უნდა წავიდეს"