პარლამენტის უფლებამოსილებაა, შეაჩეროს ეს მოსამართლეების დანიშვნა რეფორმის განხილვამდე — დეგნანი
ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში, კელი დეგნანი, უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეთა დანიშვნის შეჩერების აუცილებლობაზე კიდევ ერთ განცხადებას აკეთებს და ამ პროცესში პარლამენტის როლს უსვამს ხაზს. მისი თქმით, მხარეების პირობა იყო, რომ მართლმსაჯულების სისტემაში ამბიციურ რეფორმას განახორციელებდნენ, რაც დღემდე არ შესრულებულა.
"19 აპრილის შეთანხმებაში ძალიან კარგად არის წარმოჩენილი ის გზამკვლევი, რომლის მიხედვითაც ეს ვალდებულებები უნდა შესრულდეს, რაც გულისხმობს უვადოდ მოსამართლეების განწესების დროებით შეჩერებას მანამ, სანამ არ მოხდება ინკლუზიური და ფართო დებატები სასამართლოს რეფორმაზე. 19 აპრილის შეთანხმებაში მხარეებმა დადეს პირობა, რომ განახორციელებდნენ ძალიან ფართო, ამბიციურ რეფორმას მართლმსაჯულების სისტემაში, თუმცა, ეს დღემდე არ განხორციელებულა.
იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ წარმოადგინა კანდიდატები, ახლა პარლამენტის უფლებამოსილებაა, დროებით შეაჩეროს ეს პროცესი მანამ, სანამ რეფორმის სრულად განხილვა მოხდება. ეს, რა თქმა უნდა, სასარგებლო იქნება ქართველი ხალხისთვის და მთლიანად საქართველოსთვის", — განაცხადა კელი დეგნანმა.
17 ივნისს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ პარლამენტს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის 9 კანდიდატს წარუდგინა. ეს საკითხი კი უკვე გახდა ოპოზიციის, არასამთავრობო სექტორის და საერთაშორისო პარტნიორების კრიტიკის საგანი. პროცესის შეჩერების აუცილებლობაზე განცხადება გააკეთა სახალხო დამცველმაც. მიუხედავად ამისა, მმართველი გუნდის თავმჯდომარე, ირაკლი კობახიძე, აცხადებს, რომ პროცესი არ შეჩერდება.