სახალხო დამცველი "ევოლუშენ ჯორჯიას" თანამშრომლების გაფიცვას ეხმიანება
საქართველოს სახალხო დამცველი კომპანია ევოლუშენ ჯორჯიას თანამშრომლების მიერ დაგეგმილ გაფიცვას ეხმიანება.
გაფიცვა 12 ივლისს იგეგმება, რომელსაც, გავრცელებული ინფორმაციით, 4600-მდე თანამშრომელი უერთდება.
ისინი ღირსების შემლახავ დამოკიდებულებაზე საუბრობენ.
სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ მნიშვნელოვანია დამსაქმებლის მიერ განუხრელად იყოს დაცული დასაქმებულთა შრომის უფლებები.
განცხადებაში წერია, რომ "ჯანსაღი და უსაფრთხო სამუშაო გარემო და შრომის ღირსეული ანაზღაურება შრომითი უფლების განუყოფელი ნაწილია და მასზე მნიშვნელოვნად არის დამოკიდებული ადამიანის ღირსეული ცხოვრება“.
"გასათვალისწინებელია, რომ ევროპის სოციალური ქარტია, რომლის ხელშემკვრელ მხარეს საქართველოც წარმოადგენს, აღიარებს ყველა მუშაკის უფლებას, ჰქონდეს უსაფრთხო, სამართლიანი შრომის პირობები და შრომის სათანადო სამართლიანი ანაზღაურება, რაც უზრუნველყოფს მათი და მათი ოჯახების ცხოვრების ღირსეულ დონეს. როგორც სახალხო დამცველის პრაქტიკა მოწმობს, სამწუხაროდ, დასაქმებულების მიერ შრომითი პირობების გაუმჯობესების მოთხოვნა ან სამუშაოსთან დაკავშირებული კრიტიკის გამოთქმა ზოგადად დამსაქმებლების მხრიდან მიუღებელ პოზიციად ფასდება და ხშირად, საფუძვლად ედება დამსაქმებლის მიერ განსხვავებული მოსაზრების გამო მშრომელების შევიწროებას, სამსახურიდან გათავისუფლებას ან შრომითი უფლებების სხვაგვარ დარღვევას“, — წერია განცხადებაში
სახალხო დამცველი მოუწოდებს კომპანიას, აქტიური კომუნიკაცია დაამყაროს დასაქმებულებთან, მათ მიერ დაყენებულ პრობლემურ საკითხებთან დაკავშირებით, გამოიყენოს ყველა შესაძლებლობა კონსენსუსის მისაღწევად და თავი შეიკავოს დასაქმებულთა ღირსების შემლახავი ქმედებებისგან.
ასევე, ომბუდსმენის ინფორმაციით, საკითხის შესწავლა შრომის ინსპექციამ დაიწყო.