ცენტრი ემპათია სააკაშვილის მიმართ მოპყრობას წამებად აფასებს
ფოტო: MIKHEIL SAAKASHVILI/FACEBOOK
ცენტრ ემპათიას ექსპერტთა ჯგუფის მიერ ჩატარებული ექსპერტიზის დასკვნა ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მოპყრობას წამებად აფასებს. არასამთავრობო ორგანიზაცია აღნიშნავს, რომ სააკაშვილი საპატიმრო დაწესებულებებში ყოფნისას სხვადასხვა სახის ღირსების შემლახავ მოპყრობას, მათ შორის ფსიქოლოგიურ ზეწოლას დაექვემდებარა, ხოლო გლდანის ციხის საავადყოფოში გადაყვანისას დაექვემდებარა როგორც ფსიქოლოგიურ, ასევე, ფიზიკურ წამებას და არანებაყოფლობითი სამედიცინო ინტერვენციის მცდელობას.
ემპათიაში განმარტავენ, რომ ამ ყველაფერმა პაციენტს სამედიცინო მომსახურებაზე უარი ათქმევინა, რაც რისკის ქვეშ აყენებს მის სიცოცხლეს და საჭიროებს დაუყოვნებელ ზომებს, პაციენტის სხვა სამოქალაქო კლინიკაში გადაყვანის სახით.
"ამავდროულად, ზეწოლის ფაქტების ინტენსიობისა და ხანგრძლივობიდან გამომდინარე, რაც შიმშილობის ხანგრძლივობასა და სამედიცინო დახმარებაზე უარის თქმაში აისახება, და მიზნად ისახავს პოლიტიკურ შიურისძიებას, მიხეილ სააკაშვილის დისკრიმინაციასა და საზოგადოების დეზინფორმირებას, მივიჩნევთ, რომ კანონდარღვევები და ძალადობის გამოყენებული მეთოდები, ერთობლიობაში უნდა შეფასდეს, როგორც პატიმრობაში მყოფი პოლიტიკოსის წამება", — აცხადებენ ემპათიაში.
ორგანიზაცია, ასევე, რეკომენდაციებს გასცემს და აცხადებს, რომ ლეტალური შედეგის თავიდან ასაცილებლად სააკაშვილი საჭიროებს დაუყოვნებლივ გადაყვანას სამოქალაქო ტიპის მულტიპროფილურ, მაღალტექნოლოგიური კლინიკის ინტენსიური თერაპიის ან/და, საჭიროების განსაზღვრის მიხედვით, რეანიმაციულ განყოფილებაში. მათივე თქმით, შიმშილობის ფონზე მაღალია გულის რითმის დარღვევის რისკი, ასევე ზოგადად, მწვავე პოლიორგანული უკმარისობის და ფსიქო-ნევროლოგიური თვალსაზრისით შეუქცევადი ნეირო-დეგენერაციული ცვლილებების რისკი.