ქვეყნის პარტნიორების მიმართ მსგავსი რიტორიკის გამოყენება დამაზიანებელია — GDI კომიტეტის განცხადებაზე
საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივის განცხადებით, მოსამართლეთა კონფერენციის ადმინისტრაციული კომიტეტის მიერ ადგილობრივი ორგანიზაციებისა და ქვეყნის უმნიშვნელოვანესი პარტნიორების კრიტიკის საპასუხოდ, მსგავსი რიტორიკის გამოყენება სასამართლოში კლანის არსებობას ადასტურებს. მათი შეფასებით, ეს დამაზიანებელია, როგორც ქვეყნის, ასევე, სასამართლო სისტემის იმიჯისათვის.
"განცხადებაში პარტნიორების მიერ გამოთქმული კრიტიკა შეფასებულია როგორც აშკარად გადაჭარბებული, დაუსაბუთებელი და წინააღმდეგობრივი. უფრო მეტიც, ისინი განცხადების ავტორებს დიპლომატიური ურთიერთობის შესახებ ვენის კონვენციის დარღვევაშიც კი ადანაშაულებენ. მსგავსი შეფასებები ნათლად მიუთითებს განცხადების ავტორთა კომპეტენციისა და კეთილსინდისიერების ნაკლებობაზე", — ვკითხულობთ GDI-ის განცხადებაში.
ორგანიზაციის თქმით, საყურადღებოა ის ფაქტიც, რომ განცხადების გავრცელებიდან მალევე, მოსამართლეთა ნაწილმა სოციალური ქსელების გამოყენებით ღიად დააფიქსირა განსხვავებული პოზიცია და გაემიჯნა განცხადებაში ჩამოყალიბებულ შეხედულებებს.
"საქართველოს სასამართლო სისტემაში დამოუკიდებლობისა და მიუკერძოებლობის ღრმა კრიზისის ფონზე, ადმინისტრაციული კომიტეტის მიერ გავრცელებული განცხადება კიდევ ერთხელ ადასტურებს სასამართლოს ფუნდამენტური და არსებითი რეფორმის საჭიროებას. ამ თვალსაზრისით, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მოსამართლეთა შორის კრიტიკული აზრის არსებობა, რამაც არსებითად უნდა შეუწყოს ხელი სასამართლო ხელისუფლების გაჯანსაღების პროცესის დაწყებას", — აცხადებენ ორგანიზაციაში.
პასუხად მოსამართლეთა კონფერენციის ადმინისტრაციულმა კომიტეტმა განცხადება გაავრცელა, რომელშიც ამბობს, რომ შეფასებები გადაჭარბებული, დაუსაბუთებელი და წინააღმდეგობრივია და ეს გადაწყვეტილება ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესს ვერანაირად დააზიანებს. მათივე აზრით, გაუგებარია, რატომ შეფასდა 31 ოქტომბერს კონფერენციის ჩატარება ნაჩქარევად, როდესაც ის საერთო სასამართლოების შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის სრული დაცვით ჩაინიშნა. კომიტეტის განცხადებას 18 მოსამართლე ემიჯნება.