ევროკავშირის დახმარება კვლავ დამოკიდებული იქნება რეფორმების განხორციელებაზე — ჰარცელი
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში
ევროკავშირის ელჩი კარლ ჰარცელი იუსტიციის საბჭოში 2 ახალი წევრის დანიშვნას ეხმაურება და აცხადებს, რომ ევროკავშირი კვლავ მზად არის მხარი დაუჭიროს რეფორმებს საქართველოში, თუმცა დახმარება დამოკიდებული იქნება ძირითადი რეფორმების განხორციელებაზე.
"ევროკავშირი კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღნიშნავს: მიუხედავად იმისა, რომ ის კვლავ სრულად მზად არის მხარი დაუჭიროს საქართველოს რეფორმებს ევროკავშირი – საქართველოს ასოცირების შესახებ შეთანხმების შესაბამისად, ევროკავშირის დახმარება კვლავ დამოკიდებული იქნება ძირითადი რეფორმების განხორციელებისას მიღწეულ წინსვლაზე", — ამბობს კარლ ჰარცელი.
ევროკავშირი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, შეასრულოს რეფორმებთან დაკავშირებული ვალდებულებები, მათ შორის მართლმსაჯულების სფეროში საქართველოს მოქალაქეების ინტერესების შესაბამისად და ევროკავშირი — საქართველოს სამომავლო ურთიერთობებისთვის.
ჰარცელმა განაცხადა, რომ იუსტიციის საბჭოს 2 წევრის არჩევა იყო ნაჩქარევი, გაუმჭვირვალე და არაკონკურენტული. მისი თქმით, ეს გადაწყვეტილება, ბოლო 4 თვის განმავლობაში რიგით მე-5 უკან გადადგმული ნაბიჯია.