უმაღლეს საბჭოში 2 ახალი წევრის არჩევით კლანი ინარჩუნებს გავლენებს — GDI
საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივის განცხადებით, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ორი ახალი მოსამართლე წევრის არჩევა არის სასამართლოში არსებული ე.წ კლანის წარმატებული მცდელობა შეინარჩუნოს გავლენები.
GDI-ში ამბობენ, რომ ახალი წევრების არჩევის საჭიროება არ არსებობდა, თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურის დღეს საბჭომ ისარგებლა დაძაბული პოლიტიკურ ვითარებით და სხვა საკითხებზე მიმართული საზოგადოებრივი ინტერესის ფონზე აირჩია სასურველი წევრები.
"იმისათვის, რომ კონფერენციას საბჭოს ახალი წევრები აერჩია, უფლებამოსილება ვადამდე შეიწყვიტა საბჭოს ორმა მოქმედმა წევრმა, თამარ ონიანმა, რომელსაც უფლებამოსილება 2022 წლის 24 მარტს ეწურებოდა და თეა ლეონიძემ, რომელიც იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრად ზუსტად ერთი წლის წინ იქნა არჩეული.
აღნიშნული ინფორმაცია ცნობილი გახდა უშუალოდ მოსამართლეთა კონფერენციაზე და მიუხედავად არაერთი მცდელობისა, მოსამართლეთა კონფერენციის ადმინისტრაციული კომიტეტი გაურკვეველი მიზნით არ ასაჯაროებდა ინფორმაციას იმის შესახებ, თუ ვინ ტოვებდა თანამდებობას იუსტიციის საბჭოში და ვის ნაცვლად უნდა აერჩიათ მოსამართლეებს საბჭოს ახალი წევრები. ამასთან, კონფერენციაზე არცერთ მათგანს არ განუმარტავს მიზეზი, თუ რატომ მიმართეს მათ იუსტიციის საბჭოს უფლებამოსილების ვადაზე ადრე შეწყვეტის შესახებ განცხადებით", — ნათქვამია განცხადებაში.
ორგანიზაციის განცხადებით, არსებულ ორ ვაკანტურ პოზიციაზე ზუსტად ორი კანდიდატი, პაატა სილაგაძე და გიორგი გოგინაშვილი დასახელდა და მათ ყოველგვარი მიმართვის, განცხადების თუ პრეზენტაციის გარეშე მოიპოვეს დამსწრე მოსამართლეების აბსოლუტური უმრავლესობის მხარდაჭერა. პაატა სილაგაძემ 266-დან 257 ხმა მიიღო, ხოლო გიორგი გოგინაშვილმა — 253.
GDI-ს საგანგაშოდ მიაჩნია ბოლო წლებში სასამართლო სისტემაში დამკვიდრებული კონკურენციისა და განსხვავებული აზრის არ არსებობის პრაქტიკა. ყოველივე ეს კი ორგანიზაციის შეფასებით, ინდივიდუალური მოსამართლის დამოუკიდებლობის კრიტიკულად დაბალი ხარისხზე მეტყველებს. GDI-ის განცხადებით, შექმნილი ვითარება კიდევ ერთხელ ნათლად მიუთითებს სასამართლო სისტემის ძირეული და არსებითი რეფორმის საჭიროებაზე.
საბჭოში ორი მოსამართლე წევრის არჩევაზე განცხადებები გაავრცელეს სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებმაც. დამოუკიდებელი იურისტების ჯგუფის შეფასებით, მოსამართლეები ამჯერადაც მოწყვლადი აღმოჩნდნენ გავლენიანი ჯგუფის ნების წინააღმდეგ.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის განცხადებით კი, მოსამართლეთა კონფერენციის მიერ იუსტიციის საბჭოში ორი ახალი წევრის ვადაზე ადრე დანიშვნა გაგრძელებაა იმ მანიპულაციური პოლიტიკისა, რაც კონფერენციის არჩევნების დღესთან ახლოს დანიშვნაში გამოიხატება, როცა საზოგადოების ყურადღება სხვა საკითხებზე მეტად არის მიპყრობილი.