როგორ პასუხობს ღარიბაშვილი ომის დაწყების თარიღზე დასმულ კითხვას
პრემიერმინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი პირდაპირ არ პასუხობს კითხვას, 2008 წელს ომი 7 აგვისტოს დაიწყო, თუ 8-ში. ის ჟურნალისტს ირონიულად მიმართავს და ისევ ყოფილ ხელისუფლებაზე საუბრობს — ამბობს, რომ მიხეილ სააკაშვილის დროსაც წლისთავს 8 აგვისტოს აღნიშნავდნენ და თარიღებით სპეკულაცია არ შეიძლება.
"დიახ, მასწავლებელო გიპასუხებთ ახლავე. აბა, რომ მეკითხებით, ასეთი გონორით ნუ ლაპარაკობთ აქ. აქ ხართ თქვენ გმირი ოჯახების წინაშე.
ერთი რამ მინდა გითხრათ, ეს არის სირცხვილი. ამ თარიღებით სპეკულირება არის სირცხვილი. ფაქტებზე ილაპარაკეთ და შედეგზე ილაპარაკეთ, შედეგი არის ის, რომ ჩვენი ქვეყნის 20% არის ოკუპირებული რუსეთის მიერ და შესაბამისად, ამაზე უნდა ვილაპარაკოთ და იმაზე, როგორ დავდოთ დეოკუპაცია.
თქვენი ხელისუფლება, სააკაშვილის, თქვენი ლიდერის და მაკონტროლებლის ხელისუფლება ყოველთვის 8 აგვისტოს აღნიშნავდა, ეს იყო დამკვიდრებული პრაქტიკა და ტრადიცია. შესაბამისად, მე გთხოვთ, რომ ისეთ თემებზე, როგორიც არის ქვეყნის სუვერენიტეტი, ჩვენი დამოუკიდებლობა, ომი, ტრაგედია, ამ ერთ დღეს მაინც შეწყვიტეთ ეს პოლიტიკური სპეკულაციები", — განაცახდა მან.