ბუნებრივია, ველოდებით საპატრიარქოს პოზიციას — მდინარაძე უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიაზე
ქართული ოცნების ერთ-ერთმა ლიდერმა, მამუკა მდინარაძემ განაცხადა, რომ უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიაზე საუბარი მთავრობის მხრიდან არასწორია მანამ, სანამ საპატრიარქო თავის პოზიციას არ დააფიქსირებს.
"ბუნებრივია, ველოდებით ეკლესიის პოზიციას. არ შეიძლება, რომ მე თქვენს წინაშე გავაკეთო კომენტარები ამ საკითხზე...ამაზე მე მგონია, რომ ზედმეტი აჟიოტაჟის შექმნა არის ხელოვნური და ეს არ უნდა გავაკეთოთ", — განაცხადა მდინარაძემ.
მას შემდეგ, რაც მსოფლიო პატრიარქმა უკრაინის ეკლესიის პატრიარქს ტომოსი ოფიციალურად გადასცა, საქართველოში მოქალაქეთა ნაწილმა განაცხადა, რომ საპატრიარქომ თუ არა, მთავრობამ პოზიცია უნდა დააფიქსიროს და უკრაინას ავტოკეფალია მიულოცოს. ამ დრომდე, მთავრობის წარმომადგენლებს განცხადება არ გაუვრცელებიათ.
უკრაინის ავტოკეფალიის საკითხზე საპატრიარქო სინოდის მომდევნო სხდომაზე იმსჯელებს. ახალქალაქისა და კუმურდოს მიტროპოლიტის განცხადებით, მათ უნდა წაიკითხონ რა წერია ტომოსში.
6 იანვარს სტამბოლში წმინდა გიორგის ტაძარში მსოფლიო პატრიარქმა ბართლომემ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლს, მიტტროპოლიტ ეპიფანს ტომოსი გადასცა, რითაც ახალი ეკლესიის შექმნა ფორმალურად დასრულდა. უკრაინის მართლადიდებლური ეკლესია გახდა მე-15 ადგილობრივი ეკლესია
7 იანვარს კიევში, წმინდა სოფიას ტაძარში მიტროპოლიტი ეპიფანი, როგორ უკრაინული ეკლესიის წინამძღოლი საშობაო ლიტურგიას პირველად აღავლენს.