ტომოსი ხომ უნდა წავიკითხოთ, იქნებ რა წერია — მეუფე ნიკოლოზი უკრაინის ავტოკეფალიის საკითხზე
ახალქალაქისა და კუმურდოს მიტროპოლიტის განცხადებით, საპატრიარქო უკრაინიის ეკლესიის ავტოკეფალიის მინიჭების ტომოსს მომდევნო სინოდის სხდომაზე შეისწავლის და შემდეგ ექნება ოფიციალური პოზიცია. ამის შესახებ მიტროპოლიტმა ნიკოლოზმა 7 იანვარს, საშობაო ლიტურგიის დროს ჟურნალისტებს განუცხადა.
"ტომოსი ხომ უნდა წავიკითხოთ, იქნებ რა წერია ამ ტომოსში, როგორ შეიძლება რომ გამოვხატოთ ოფიციალურად. ისე, ვიცით რა ხდება ეკლესიაში, ერთმანეთს ვესაუბრებით და რაც შეეხება პოზიციის გამოხატვას ყველაფერში უნდა იყოს ადამიანი კორექტული. მითუმეტეს ეკლესია როდესაც გამოხატავს თავის ოფიციალურ პოზიციას. მერე კიდევ ეკლესიამ როგორ უნდა გამოხატოს პოზიცია, თუ ერთიანად არ იმსჯელა, ანუ წმინდა სინოდმა თუ არ იმსჯელა და არ გადაწყვიტა. ჩვენ შევიკრიბეთ, ვიმსჯელეთ და როდესაც შევიკრიბეთ, ტომოსი საერთოდ არ ვიცოდით, ახლაც არ არის გამოქვეყნებული." — განაცხადა მიტროპოლიტმა ნიკოლოზმა.
გუშინ, 6 იანვარს სტამბოლში წმინდა გიორგის ტაძარში მსოფლიო პატრიარქმა ბართლომემ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლს ტომოსი ანუ ბრძანება გადასცა, რითაც ახალი ეკლესიის შექმნა ფორმალურად დასრულდა.