ოკუპაციის პირობებში კონსტანტინოპოლის უპირობო მხარდაჭერა არასწორია, სინოდი იმსჯელებს — ბოტკოველი
საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის პატრიარქის მდივნის, მიქაელ ბოტკოველის განცხადებით, სინოდის სხდომა გადაწყვეტს რა პოზიცია ექნება საქართველოს უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიასთან მიმართებაში. თუმცა, მისივე თქმით ოკუპაციის პირობებში კონსტანტინოპოლის ეკლესიის უპირობო მხარდაჭერა არასწორია. ამის შესახებ ბოტკოველმა ინტერპრესნიუსს განუცხადა.
"ამ ეტაპზე ჩვენ ვისმენთ ორ ეკლესიას შორის დავას ტერიტორიულ საზღვრებთან დაკავშირებით. კონსტანტინოპოლის ეკლესია ასაბუთებს, რომ მას აქვს უფლება ერთპიროვნულად მიიღოს გადაწყვეტილებები უკრაინასთან მიმართებაში და მოსკოვის საპატრიარქო ეწინააღმდეგება კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ამ პოზიციას. მათ შორის დავა კანონიკური სამართლის ნორმებით უნდა გადაწყდეს, ეს უცილობელია. იმის გამო, რომ საქართველოს ტერიტორიის 20% რუსეთის მიერაა ოკუპირებული, უპირობოდ მხარი დავუჭიროთ კონსტანტინოპოლის ეკლესიას, არასწორია", — განაცხადა ბოტკოველმა
ბოტკოველის თქმით, საქართველოს საპატრიარქო დაელოდება სხვა ეკლესიების პოზიციებს ამ საკითხზე და გადაწყვეტილებას მხოლოდ მას შემდეგ მიიღებს, როცა რუსეთისა და კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოების პოზიციები საფუძვლიანად იქნება ჩამოყალიბებული, არგუმენტები კი საეკლესიო სამართლის ნორმებით გამყარებული.
ავტოკეფალიის აღიარების საპასუხოდ, რუსეთის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ კონსტანტინოპოლის ეკლესიასთან ევქარისტული კავშირი სრულად გაწყვიტა. როგორც რუსული ეკლესიის წარმომადგენელმა განაცხადა ეს იძულებითი გადაწყვეტილება იყო და იმედი აქვთ კონსტანტინოპოლი აზრს შეიცვლის.