უკვე ტენდენციის ფორმას იღებს ხელისუფლების დაპირისპისპირება დასავლელ პარტნიორებთან — NGO-ები
21 არასამთავრობო ორგანიზაცია მიიჩნევს, რომ ხელისუფლების დაპირისპირება საერთაშორისო პარტნიორებთან ტენდენციის სახეს იღებს. მათი განცხადებით, ხელისუფლება კრიტიკული საჯარო განცხადებებით საქართველოს სულ უფრო აშორებს ევროპულ და ევროატლანტიკურ მომავალს. ასე ეხმიანებიან NGO-ები ქართული ოცნების თავმჯდომარის, ირაკლი კობახიძის განცხადებას, სადაც ის საერთაშორისო პარტნიორებს რადიკალური ოპოზიციის უცხოელ ლობისტებს უწოდებს.
"როგორც ჩანს, მმართველი პარტია არ აპირებს ქვეყანაში დემოკრატიული პროცესების წარმართვას და ამისთვის მზადაა დასავლეთის სახელმწიფოებთან და პოლიტიკოსებთან ურთიერთობაც გაიფუჭოს, ქვეყანას კი ევროატლანტიკური ინტეგრაციის გზაზე სერიოზული პრობლემები შეუქმნას.
საქართველოს მოსახლეობის ურყევი ნება იყო და არის ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ჩვენი ქვეყნის ინტეგრაცია. ვფიქრობთ, საქართველოს ხელისუფლება მსგავსი ქმედებებით და განცხადებებით სულ უფრო გვაშორებს ჩვენს ისტორიულ არჩევანს", — აცხადებენ NGO-ები.
არასამთავრობო ორგანიზაციები აღნიშნავენ, რომ ხელისუფლება ობიექტური კრიტიკის გაზიარების და სიტუაციის გაუმჯობესების ნაცვლად, სულ უფრო კამპანიურ ფორმას აძლევს დასავლელ პარტნიორებზე თავდასხმას. ამასთანავე, NGO-ების თქმით, საგანგებო აღნიშვნის ღირსია დასავლეთის ფინანსურ დახმარებაზე უარის თქმა და ბოლო დროს განვითარებულ პოლიტიკურ კრიზისში ევროპელი და ამერიკელი პარტნიორების ჩართულობა, რომლებიც საბოლოოდ ხელისუფლებამ უგულებელყო.
"ცალკეული ჯგუფები და ლიდერები არც შეურაცხმყოფელ ტონს ერიდებიან და ხშირად, ადანაშაულებენ ქვეყნის შიდა საქმეებში ჩარევაში მათ, ვის პოლიტიკურ და ფინანსურ მხარდაჭერაზეც საქართველოს სახელმწიფოს გამართული ფუნქციონირება მნიშვნელოვანწილად არის დამოკიდებული. ასეთი რიტორიკით, ქვეყანას, რომლის მოსახლეობის უმრავლესობა განვითარების დასავლურ ვექტორს უჭერს მხარს, სულ უფრო მეტი ზიანი ადგება", — ვკითხულობთ განცხადებაში.
განცხადებას ხელს აწერს 21 არასამთავრობო ორგანიზაცია:
- საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი;
- ევროპის ფონდი;
- ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი;
- საქართველოს გაეროს ასოციაცია;
- მმართველობის მონიტორინგის ცენტრი;
- "უფლებები საქართველო";
- დემოკრატიისა და უსაფრთხო განვითარების ინსტიტუტი.
12 ნოემბერს საქართველოში ევროპარლამენტარი ანა ფოტიგა და ლიეტუველი პარლამენტარები ჩამოვიდნენ, მათი მიზანი ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის ციხეში მონახულება იყო. ფოტიგა მოშიმშილე ელენე ხოშტარიას შეხვდა, თუმცა ორი დღის განმავლობაში ვერ შეძლო შესვლა საპატიმროში.
ოპოზიციურმა პარტიებმა გააკრიტიკეს ხელისუფლება და განაცხადეს, რომ მთავრობამ საბოლოოდ ზურგი შეაქცია ევროპას. ამ თემაზე ქართული ოცნების თავმჯდომარემ ვრცელი ფეისბუქპოსტი გამოაქვეყნა, სადაც ევროპელი პარტნიორების ნაწილი გააკრიტიკა და მათ რადიკალური ოპოზიციის უცხოელი ლობისტები უწოდა. ფოტიგას მიერ "პოლიტპატიმრების" ხსენების გამო, მან განაცხადა, რომ პარტნიორებმა ან უნდა აღიარონ, რომ საქართველო სახელმწიფოა, სადაც კანონი კანონობს, ან "მოუწევთ", რომ მათ უწოდონ "კრიმინალების მფარველები". კობახიძემ თქვა ისიც, რომ პარტნიორებთან სამომავლო ურთიერთობისას ამ პრინციპით იხელმძღვანელებენ და არ ითანამშრომლებენ მათთან, ვინც მიკერძოების გამო "საქართველოს სახელმწიფოდ არ ცნობს".
მმართველ გუნდს არაერთხელ გაუკრიტიკებია ანა ფოტიგა იმ კრიტიკული ტონის გამო, რასაც ევროპარლამენტარი მათდამი იჩენს. პრემიერმინისტრმა კი საარჩევნო კამპანიის დროს განაცხადა, რომ არც ფოტიგა, არც კუბილიუსი მისთვის და ქვეყნისთვის არაფერს არ წარმოადგენენ.