ტესტი: ვინ იქნებოდი დავით აღმაშენებლის სამეფო კარზე?
დავით IV აღმაშენებელი არა მხოლოდ საქართველოს, არამედ მსოფლიო ისტორიაში ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული ფიგურა და დიდი მხედართმთავარი იყო. ისტორიული პირების, განსაკუთრებით კი მეფეების სახე ცალკეულ მატიანეებში ხშირად ჰიპერბოლიზებულია და დიდად სცდება სინამდვილის საზღვრებს, თუმცა დავით მეფის შესახებ არსებული ჩანაწერები ერთსა და იმავეზე მიუთითებს — რაოდენ წარმატებული ლიდერი იყო იგი იმ ქვეყნის მართვისას, სადაც კვლავაც ისტორიას თუ დავუჯერებთ, ტახტზე მის ასვლამდე "ქვა ქვაზე არ იყო დარჩენილი".
ისტორიის გაკვეთილზე ალბათ ხშირად უკითხავთ, შესაძლებლობა რომ გქონდეს, რომელი მეფის პერიოდში იცხოვრებდიო. ეჭვად გვაქვს, პასუხებში დავით აღმაშენებლის და თამარ მეფის ეპოქები ყოველთვის ლიდერობს.
იმაზე თუ გიფიქრია, ვინ იქნებოდი წარმატებული სახელმწიფოს სამეფო კარზე — რა თანამდებობას დაიკავებდი შენი პიროვნული უნარ-ჩვევებით? ამის გაგებაში ჩვენი ტესტი დაგეხმარება.
დავიწყოთ შენი განათლებით — რომელ საგანს სწავლობ/დი სკოლაში ყველაზე უკეთ?
Tenor
რა იქნებოდა შენი საცხოვრისი შუა საუკუნეებში?
როგორც წესი, რას აკეთებ ხოლმე შაბათს?
რომელია შენი საყვარელი ისტორიული რომანი?
ფენტეზი სამყაროებიდან რომელია შენთვის ყველაზე მეტად მიმზიდველი?
რისი გადატანა აღმოჩნდა პანდემიის პერიოდში შენთვის ყველაზე რთული?
არიქა! მტერი შემოგვესია და ომი დაიწყო! როგორ მოიქცევი?
დაბოლოს — მხოლოდ ერთი ოცნების ასრულების შანსი რომ გქონდეს, როგორ ქვეყანაში ცხოვრებას ინატრებდი?