პოლიტიკურ პატიმრებს, რა თქმა უნდა, ვერ დავარქმევდი მათ — გომელაური მელაშვილსა და ილიჩოვაზე
შინაგან საქმეთა მინისტრი, ვახტანგ გომელაური ამბობს, რომ ე.წ. კარტოგრაფების საქმეზე ბრალდებულები, ივერი მელაშვილი და ნატალია ილიჩოვას პოლიტიკურ პატიმრებს ვერ უწოდებს.
„პოლიტიკურ პატიმრებს, რა თქმა უნდა, ვერ დავარქმევდი მათ. ყველა ადამიანი თანასწორია და თუ დააშავა რომელიმემ, პასუხი უნდა აგოს, ეს იქნება მინისტრი, პრემიერ მინისტრი, რიგითი თანამშრომელი თუ დეპარტამენტის თანამშრომელი", — განაცხადა გომელაურმა.
სასამართლოს გადაწყვეტილებას, მელაშვილის და ილიჩოვას გირაოს სანაცვლოდ გათავისუფლების შესახებ, გომელაური იმით ხსნის, რომ აღარ არსებობს მტკიცებულებების განადგურების საფრთხე
"პროკურატურამ ჩათვალა საჭიროდ, რომ ამ ადამიანების მიმართ პატიმრობით შესულიყვნენ და დააკავეს. მტკიცებულებები და საფუძვლები ჰქონდათ და პატიმრობით შევიდნენ, ახლა გადაწყვიტეს, რომ გირაოთი შესულიყვნენ დაუკმაყოფილა სასამართლომ.
აღარ იყო მტკიცებულების განადგურების საფრთხე და გირაო ჩათვალა ალბათ საჭიროდ. იცით რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო არ იძიებს მაგ საქმეს, იძიებს პროკურატურა, პროკურატურას რომ ჰკითხოთ, ისინი გეტყვიან უკეთესად", — განუცხადა გომელაურმა ჟურნალსიტებს.
დღეს ივერი მელაშვილი და ნატალია ილიჩოვა გირაოს სანაცვლოდ გაათავისუფლეს. თბილისის საქალაქო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა პროკურატურის შუამდგომლობა, რომელიც აღკვეთის ღონისძიების შეცვლას — პატიმრობის ნაცვლად გირაოს შეფარდებას გულისხმობდა. სასამართლომ თითოეულ ბრალდებულს 20 000-ლარიანი გირაო შეუფარდა. ამასთან, დააკმაყოფილა პროკურატურის შუამდგომლობა ივერი მელაშვილის თანამდებობიდან გადაყენების შესახებ, რადგან მიიჩნია, რომ ეს თანამდებობა პირდაპირ არის კავშირში საქმეში არსებულ ინფორმაციებთან.
სასამართლო დარბაზიდან გამოსულმა მელაშვილმა პირველი კომენტარი მედიასთან უკვე გააკეთა. მისი განცხადებით, ბრალდებები "აბსურდულია" და არ შეიძლება, რომ ქვეყანაში ეს "მარაზმი" გაგრძელდეს. მელაშვილმა აღნიშნა ისიც, რომ იგი გირაოს არ ეთანხმება, რადგან არც მას და არც ილიჩოვას არანაირი ბრალეულობა არ მიუძღვით.