ბატონმა ბიძინამ დაამკვიდრა საოცრად მაღალი სტანდარტი — გოჩა ლორთქიფანიძე
ფოტო: საქართელოს იუსტიცის სამინისტრო
იუსტიციის მინისტრის, გოჩა ლორთქიფანიძის განცხადებით, ბიძინა ივანიშვილმა მაღალი სტანდარტი დაამკვიდრა მართვის სადავეების ქართული ოცნების გუნდისთვის გადაცემით.
"რაც შეეხება ბატონ ბიძინას, ბატონმა ბიძინამ, რა თქმა უნდა, დაამკვიდრა საოცრად მაღალი სტანდარტი იმ თვალსაზრისით, რომ მან იმის შემდეგ, რაც ქართულ ოცნებას მესამედ გადასცა ქართველმა ხალხმა არჩევნების შედეგად მანდატი, მან ამის შემდეგ მართვის სადავეები გადასცა ქართული ოცნების ჯანსაღ, შეკრულ გუნდს, რომელიც მზად არის და რომელსაც აქვს მზაობა მართოს ეს ქვეყანა. რაც შეეხება შემდგომ ვინ იქნება, ეს უკვე თვითონ საბოლოოდ ქართული ოცნების ყრილობის გადასაწყვეტია", — განაცხადა ლორთქიფანიძემ.
დღეს, 11 იანვარს ცნობილი გახდა, რომ ბიძინა ივანიშვილი პოლიტიკიდან მიდის.
ბიძინა ივანიშვილი ქართული ოცნების თავმჯდომარეობას ოფიციალურად 2018 წლის გაზაფხულზე დაუბრუნდა. ივანიშვილის საჯარო გააქტიურებიდან მალევე გადადგა პრემიერმინისტრი, გიორგი კვირიკაშვილი. მისი თავმჯდომარეობის დროს დაწინაურდა და პრემიერმინისტრი გახდა გიორგი გახარია, რომლის შსს-ს მინისტრობის დროს ე.წ. გავრილოვის ღამეს აქციის მონაწილეები ძალის გამოყენებით დაშალეს და რამდენიმე ადამიანმა თვალი ან მხედველობა დაკარგა.
ივანიშვილის დაბრუნების შემდეგ კიდევ ერთი პოლიტიკური მეორედ მოსვლა ვიხილეთ, კერძოდ, თავდაცვის მინისტრის პოსტზე დაბრუნდა ყოფილი პრემიერმინისტრი, ირაკლი ღარიბაშვილი.
ბოლო ორწელიწად-ნახევრის განმავლობაში ივანიშვილი არ ყოფილა საჯაროდ აქტიური. თუმცა მან თავი დაამახსოვრა საზოგადოებას საპრეზიდენტო არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე გავრცელებული ემოციური მიმართვით, სადაც "მართვის ხარვეზების გამოსასწორებლად" ერთ წელს ითხოვდა.
კიდევ ერთი დაპირება, რომელიც მან გასცა და არ შესრულდა, პროპორციულ არჩევნებს ეხებოდა. ოპოზიციასთან და საერთაშორისო პარტნიორებთან შეთანხმებული სრულად პროპორციული საარჩევნო სისტემა ქართულმა ოცნებამ ჩააგდო. როგორც შემდგომში მმართველ პარტიაში განმარტავდნენ, ბიძინა ივანიშვილის დაპირებას "პრინციპული დეპუტატები" აუმხედრდნენ. "პრინციპული დეპუტატების" ნაწილი ახლაც პარლამენტში, უკვე დაწინაურებულ პოზიციებს იკავებს.
პანდემიის პერიოდში ივანიშვილის გამოსვლები კიდევ უფრო შემცირდა. მისი საჯაროდ ხილვა მხოლოდ საზოგადო მოღვაწეების პანაშვიდებზე, კანდიდატების წარდგენაზე, არჩევნებზე ხმის მიცემის დროს და ბერა ივანიშვილის TikTok-ზე იყო შესაძლებელი. განსაკუთრებული კრიტიკა სწორედ ამ უკანასკნელმა დაიმსახურა. ოპოზიციაში აცხადებდნენ, რომ პანდემიისა და ეკონომიკური კრიზისის ფონზე, ვიდეოში ცეკვა უადგილო იყო.