ნამდვილად ვგრძნობთ, რომ რეგიონში აშშ-ს გაძლიერებული წარმომადგენლობის მომენტი დადგა — გახარია
ფოტო: გიორგი გახარია / Facebook
"მინდა დაგარწმუნოთ, რომ ნამდვილად ვგრძნობთ, რომ ჩვენი თანამშრომლობისა და პარტნიორობის გაძლიერების, ასევე ამ რეგიონში შეერთებული შტატების გაძლიერებული წარმომადგენლობის მომენტი დადგა", — ამ სიტყვებით პრემიერმინისტრმა, გიორგი გახარიამ შეხვედრისას აშშ-ს სახელმწიფო მდივანს, მაიკ პომპეოს მიმართ.
რა იგულისხმებოდა გაძლიერებულ წარმომადგენლობაში მთავრობის ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში ნათქამი არაა.
შეხვედრისას გიორგი გახარიამ ხაზი გაუსვა აშშ-საქართველოს სტრატეგიულ პარტნიორობას და აშშ-ის სახელმწიფო მდივანს გლობალური პანდემიის პერიოდში საქართველოში ვიზიტისთვის მადლობა გადაუხადა.
"უპირველეს ყოვლისა, ხაზი მინდა გავუსვა, რომ ნამდვილად ვაფასებთ შეერთებული შტატების ხალხისა და მთავრობის უწყვეტ მხარდაჭერას საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტისადმი. კარგად იცით, რამდენად მნიშვნელოვანია ეს საკითხი ჩვენი ქვეყნისთვის, რომლის ტერიტორიები ოკუპირებულია, რადგან საოკუპაციო ძალები კვლავ არიან განთავსებული ჩვენს მიწაზე", — განაცხადა გიორგი გახარიამ.
როგორც მან აღნიშნა, რომ მათ კარგი შესაძლებლობა ეძლევათ მნიშვნელოვანი საკითხების განსახილველად, შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის თავდაცვისა და უსაფრთხოების, ეკონომიკისა და დემოკრატიის კონსოლიდაციის საკითხებზე თანამშრომლობის გასაღრმავებლად.