მარნეულსა და ბოლნისში ქუჩების სადეზინფექციო სამუშაოები ჩატარდება — მთავრობა
ფოტო: თავდაცვის სამინისტრო
პრემიერის პრესსპიკერის, ირაკლი ჩიქოვანის თქმით, მარნეულსა და ბოლნისში მკაცრი საკარანტიო ზომების მიღებიდან 48 საათში, მშვიდი სიტუაციაა და მოქალაქეები სრულად არიან ინფორმირებულები. ამის შესახებ მან სპეციალურ ბრიფინგზე ისაუბრა.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სპეციალური ტექნიკა დღეიდან დაიწყებს დეზინფექციის ღონისძიებებს, მოხდება მარნეულის და ბოლნისის ქუჩების და ისეთი ადგილების დეზინფექცია, რომელიც საზოგადოების მაღალი კონცენტრცაიით გამოირჩევა", — თქვა ირაკლი ჩიქოვანმა.
ირაკლი ჩიქოვანის განმარტებით მედიკოსთა ჯგუფებმა ადგილზე უკვე 20 000-ზე მეტი მოქალაქე მოინახულეს და შეამოწმეს მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობა. ამ მოქალაქეებიდან მხოლოდ 25-ს დაუფიქსირდა სიცხე, მათგან ორი იყო საყურადღებო და ისინი მოთავსდნენ მარნეულის საავადმყოფოში. მისი თქმით, რეგონს არ აქვს მომარაგების პრობლემა და ამ თემასთან დაკავშირებით დღეს მუნიციპალიტეტში სოფლის მეურნეობის მინისტრი ჩავა.
საქართველოში კორონავირუსის 73 დადასტურებული შემთხვევაა, მათგან სამის შესახებ დღეს, 25 მარტს დილით გახდა ცნობილი. ამასთან, უკვე გამოჯანმრთელებულია 10 პაციენტი, კარანტინის რეჟიმში — 4 055 ადამიანი იმყოფება, სტაციონარში მეთვალყურეობის ქვეშ — 252.
კორონავირუსის გავრცელების გამო ქვეყანაში საგანგებო მდგომარეობაა გამოცხადებული და სხვადასხვა აკრძალვებია დაწესებული, მათ შორის აკრძალულია 10-ზე მეტი ადამიანის შეკრება.
მას შემდეგ, რაც გაირკვა, რომ მარნეულში ინფიცირებულ პირს, ათეულობით ადამიანთან ჰქონდა კონტაქტი, საკოორდინაციო უწყებათაშორისი საბჭოს გადაწყვეტილებით, მარნეულისა და ბოლნისის რაიონებში მკაცრი საკარანტინო რეჟიმი გამოცხადდა. ჩაიკეტა ორივე რაიონის შესასვლელი, რომელსაც სამხედროები და შსს-ს თანამშრომლები აკონტროლებენ. ასევე, გაიშალა საველე ჰოსპიტლები.
ჯანდაცვის სამინისტროს დაევალა, მარნეულსა და ბოლნისში დაიწყოს ტესტირების სპეციალური პროგრამა.
გარდა ამისა, მთავრობის გადაწყვეტილებით, საქალაქთაშორისო გადაადგილება აიკრძალა ყველა სახის ტრანსპორტით, გარდა პირადი ავტომობილებისა. თბილისის მერიის გადაწყვეტილებით კი შეზღუდვები დაწესდა ტაქსებზე. კერძოდ, მხოლოდ 2 მგზავრის გადაყვანა შეიძლება უკანა სავარძლებზე და ფანჯრები უნდა იყოს ღია.
23 მარტს ცნობილი გახდა, რომ მთავრობის განკარგულებით, საქართველოს ავიახაზები 2 კვირის განმავლობაში მსოფლიოს 6 ქალაქიდან ჩამოიყვანს მგზავრებს. მთავრობის მოთხოვნით, ბილეთის ფასი არ უნდა აღემატებოდეს €199-ს.
საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებამდეც, მთავრობას კორონავირუსის პრევენციისთვის დაწესებული ჰქონდა არაერთი შეზღუდვა. კერძოდ: