5 თვის წინ გიორგი გახარია ამტკიცებდა, რომ პრემიერ-მინისტრობა არ სურდა
5 თვის წინ მაშინდელი შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი გახარია ამტკიცებდა, რომ პრემიერ-მინისტრობა არ სურდა, დღეს კი ბიძინა ივანიშვილმა ის ამ თანამდებობაზე წარადგინა.
"უბრალოდ ვერ ვხედავ, არც სურვილი მაქვს. ვთვლი, რომ რასაც ვაკეთებ არის უაღრესად მნიშვნელოვანი", — განაცხადა გიორგი გახარიამ 22 მარტს TV პირველის ეთერში და დაზუსტა, რომ გამორიცხავს მთავრობის მეთაური გახდეს.
გახარია ასევე, ამბობდა, რომ 20 ივნისის საქმის გამოძიების დასრულებამდე გადადგომას არ აპირებდა, თუმცა დღეიდან შინაგან საქმეთა მინისტრი აღარ არის.
გიორგი გახარიას პრემიერად დანიშვნაზე პირველად ვარაუდები მაშინ გაჩნდა, როცა ყოფილმა პრემიერმა, გიორგი კვირიკაშვილმა თანამდებობა დატოვა. მაშინ პრემიერ-მინისტრად მამუკა ბახტაძე დაინიშნა. გახარიას პრემიერად დანიშვნაზე ინფორმაცია მეორედ TV პირველმა და IPN-მა გაავრცელეს, რაც დადასტურდა კიდეც.
გიორგი გახარიას ხმაურიანი შს მინისტრობა
მას შემდეგ, რაც პოლიციამ 20 ივნისს ანტისაოკუპაციო აქცია დაშალა, რა დროსაც ათეულობით ადამიანი დაშავდა და ორმა თვალი დაკარგა, მისი გადადგომის მოთხოვნით აქცია #სირცხვილია დაიწყო. გახარია ამბობდა, რომ დაშლის ბრძანება თვითონ გასცა და ასევე ამტკიცებდა, რომ აქციის მონაწილეები ინფორმირებულები იყვნენ, როცა დაშლა დაიწყო. მისი თქმით, პოლიციას არ გამოუყენებია არც ერთი ტყვია, რომელიც კანონით აკრძალულია. გახარია ამბობდა იმასაც, რომ ყველაფერი, რაც აქციის ღამეს მოხდა მისი პასუხისმგებლობაა.
გახარიას მინისტრობას უკავშირდება არაერთი გახმაურებული საქმე. მათ შორის ხორავას ქუჩაზე მომხდარი მკვლელობის გამოძიებაც, როცა მინისტრი მეოთხე დღესვე ამტკიცებდა, რომ ყველა დამნაშავე დაკავებულია, გამოძიება კი ამ დრომდე გრძელდება და ერთ-ერთი ბრალდებული ერთი წლის შემდეგ დააკავეს. მის სახელს უკავშირდება ბასიანსა და გალერიში ჩატარებული სპეცოპერაცია და საპროტესტო აქციები, რომელიც მინისტრმა "ბოდიშით" დაასრულა. მისი მინისტრობის დროს არ მიეცა LGBTQI თემს უსაფრთხოების გარანტიები საპროტესტო აქციების გასამართად და პრაიდის ჩასატარებლად. მისივე ბრძანებით ჩატარდა სპეცოპერაციაც პანკისში, რომელიც მოსახლეობასთან დაპირისპირებაში გადაიზარდა.
სხვადასხვა საქმეზე მას შანტაჟსა და მუქარაშიც ადანაშაულებდნენ, რასაც ის უარყოფდა. მათ შორის თიბისი ბანკის. თიბისის დამფუძნებელი, მამუკა ხაზარაძე აცხადებდა, რომ მინისტრისგან წინასაარჩევნო პერიოდში მუქარის წერილი მიიღო. შანტაჟზე საუბრობს ზუგდიდის სკოლის დირექტორის, ია კერზაიას ოჯახიც, რომელიც, ასევე, გახარიას პასუხისმგებლობას ხედავს.
- 2019 წლის აპრილიდან დღემდე — ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს მდივანი;
პროცედურები დასანიშნად
პროცედურულად, ქართულმა ოცნებამ გახარიას კანდიდატურა პრეზიდენტს, სალომე ზურაბიშვილს უნდა წარუდგინოს დასამტკიცებლად, რომელსაც იგი უკვე პარლამენტს გადაუგზავნის განსახილველად. შვიდდღიან ვადაში პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატმა უნდა ჩამოაყალიბოს მთავრობის შემადგენლობა და პარლამენტს ნდობის მისაღებად უნდა წარუდგინოს. მან, ასევე, უნდა წარადგინოს სამთავრობო პროგრამაც. ამის შემდეგ კიდევ შვიდი დღის განმავლობაში, პარლამენტმა ეს ყველაფერი უნდა განიხილოს და კენჭი უყაროს. მაქსიმუმ 21 დღეში ახალი მთავრობა უნდა დაკომპლექტდეს.