ყველაფერი, რაც ღონისძიების დროს მოხდა, ჩემი პასუხისმგებლობაა — გახარია 20 ივნისის ღამეზე
შინაგან საქმეთა მინისტრმა გიორგი გახარიამ 20 ივნისის აქციის დარბევის შეფასებისას განაცხადა, რომ თავიდან ბოლომდე მისი პასუხისმგებლობაა ყველაფერი რაც იმ ღონისძიების დროს მოხდა. ამასთან, აღნიშნავს, რომ სამართალდამცავები "იძულებულები გახდნენ" ლეგიტიმური ძალა გამოეყენებინათ და მისივე აზრით, საზოგადოებამ ეს "სათანადოდ უნდა შეაფასოს".
"ასევე ჩემი პასუხისმგებლობაა, რომ ის ყველაფერი, რაც დღეს ჩვენს საზოგადოებაში ხდება, როდესაც სახალხო სასამართლოებს ვუწყობათ ადამიანებს, პოლიციელებს, მათ შორის, მაშინ როდესაც სამართლებრივი პროცედურები არც კი დაწყებულა, ესეც ჩემი პასუხისმგებლობაა", — ამბობს გახარია.
გიორგი გახარია შეფასებისას გამოყოფს სამართლებრივ და პოლიტიკურ ნაწილს და ამბობს, რომ სამართლებრივი ნაწილი ბოლომდეა მისაყვანი:
"სამართლებრივ ნაწილში ის რაც ამ ღონისძიებაზე მოხდა და თუ იქ აღმოჩნდება რომ იყო სისტემური დარღვევები, რა თქმა უნდა ეს ჩემი პასუხისმგებლობაა და მე ამ პასუხისმგებლობას ვაგებ".
სამართალდამცავებმა მოქალაქეების წინააღმდეგ რეზინის ტყვიები, ცრემლსადენი გაზი და წყლის ჭავლი გამოიყენეს.
აქციის დაშლის დროს კლინიკებში 240 მოქალაქე გადაიყვანეს, რომელთაგან 80 სამართალდამცავი იყო. დაშავებულებიდან 2-მა თვალი დაკარგა, მათ შორის 18 წლის გოგომ. დაზიანებები მიიღეს 30-ზე მეტმა ჟურნალისტმა, მათ შორის იყვნენ On.ge-ს სამი თანამშრომელი.