ორშაბათიდან მეც დავტოვებ აუდიტორიას, ჩემი ვალია ვიდგე იქ, სადაც ჩემი სტუდენტები დგანან — თსუ-ს პროფესორი
მოკლედ: თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჰუმანიტარული ფაკულტეტის პროფესორი სოფო შამანიდი წერს, რომ მისი ვალია იდგეს იქ, სადაც თავისი სტუდენტები დგანან და მათთან ერთად იბრძოლოს საქართველოს ევროპული მომავლისთვის.
- "ორშაბათიდან მეც დავტოვებ აუდიტორიას და ოფიციალურად მოგმართავთ [თსუ-ს] გაფიცვის შესახებ, ეს ჩემი კონსტიტუციური უფლებაა, იმედია სხვა პროფესორებიც ამყვებიან".
დეტალები: დღეს, 11 მაისს, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტების ნაწილმა უარი განაცხადა ლექციებზე დასწრებაზე მანამ, ვიდრე საქართველოს ხელისუფლება რუსულ კანონს უკან არ გაიწვევს.
- "მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ ორშაბათიდან უარი ვთქვათ აუდიტორიებში შესვლაზე. დილის 9 საათიდან ვიდგებით რუსთაველის გამზირზე", — განაცხადეს სტუდენტებმა.
კონტექსტი: ქართული ოცნების დაჟინებულ სურვილს, მიიღოს რუსული კანონი საქართველოში, ხალხი მრავალათასიანი საპროტესტო აქციებით ეწინააღმდეგება თბილისსა და საქართველოს სხვა ქალაქებში.
ხელისუფლება პერიოდულად იყენებს ძალას მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ, რის შედეგადაც დაზიანებული და დაკავებულია არაერთი მოქალაქე.
- ორშაბათს, 13 მაისს, 09:00 საათზე, საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი, რუსულ კანონს მესამე მოსმენით განიხილავს.
- სალომე ზურაბიშვილმა თქვა, რომ კანონს ხელს არ მოაწერს და ვეტოს დაადებს.
- თუმცა, ეს იქნება სიმბოლური აქტი, რადგან ქართულ ოცნებას აქვს რესურსი, ვეტო დაძლიოს.