საქართველო ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი გახდა — გადაწყვეტილება ბრიუსელიდან
ფოტო: Ilia Samurganidi (RFE/RL)
რა ხდება: დღეს, 14 დეკემბერს ევროკავშირმა საქართველოს კანდიდატი ქვეყნის სტატუსი მიანიჭა. ამის შესახებ შარლ მიშელმა პლატფორმა იქსზე დაწერა:
შარლ მიშელი: "ევროპის საბჭომ მიიღო გადაწყვეტილება უკრაინასა და მოლდოვასთან გაწევრიანების მოლაპარაკებების გახსნის შესახებ.
საქართველოს მიანიჭა კანდიდატის სტატუსი. და ევროკავშირი დაიწყებს მოლაპარაკებებს ბოსნია - ჰერცეგოვინასთან მას შემდეგ, რაც მიაღწევს წევრობის კრიტერიუმებთან შესაბამისობის აუცილებელ ხარისხს."
- გადაწყვეტილება ევროკავშირის ქვეყნების პოლიტიკურმა ლიდერებმა ბრიუსელში მიმდინარე სამიტისას მიიღეს.
- ბრიუსელის 14-15 დეკემბრის სამიტზე ევროკავშირის გაფართოების საკითხები განიხილება და 27 წევრი ქვეყნის პირველი პირი მონაწილეობს.
- 13 დეკემბერს ევროპარლამენტმა მხარი დაუჭირა რეზოლუციას გაფართოების პოლიტიკის შესახებ, რომლის ტექსტშიც ევროსაბჭოს მოუწოდეს, მხარი დაეჭირათ საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მისანიჭებლად.
რა იქნება ამის შემდეგ: სტანდარტულად, ქვეყნისთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შემდეგ, ევროკავშირი მასთან გაწევრიანებაზე მოლაპარაკების პროცესს იწყებს, რაც სხვა საკითხებთან ერთად, კანდიდატი ქვეყნის ეროვნული კანონმდებლობის ევროკავშირის სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანასაც გულისხმობს.
- მოლაპარაკებების წარმატებით დასრულების შემდეგ, შეერთების ხელშეკრულება მზადდება, რომელიც კანდიდატი ქვეყნის ევროკავშირში გაწევრიანების პირობებს ასახავს.
რატიფიკაცია: გაწევრიანების ხელშეკრულება უნდა იყოს რატიფიცირებული კანდიდატი ქვეყნისა და ევროკავშირის არსებული წევრი ქვეყნების მიერ.
- რატიფიკაციის პროცედურები განსხვავებულია ქვეყნების კანონმდებლობის მიხედვით.
- საქართველოს შემთხვევაში, კონსტიტუციის მიხედვით, საერთაშორისო ხელშეკრულებათა და შეთანხმებათა რატიფიცირებას საქართველოს პარლამენტი ახდენს.
წევრობამდე: მნიშვნელოვანია, აღვნიშნოთ, რომ კანდიდატი ქვეყნის გზა ევროკავშირის სრულუფლებიან წევრობამდე კომპლექსურია და გაწევრიანების ვადებს ბევრი ფაქტორი განსაზღვრავს, თუმცა, კანდიდატი ქვეყნის მიერ, ევროკავშირის კრიტერიუმების შესრულებაში მიღწეული პროგრესი მთავარი საზომი იქნება. წევრობის მინიჭებამდე, ევროკავშირი ზედმიწევნით აფასებს კანდიდატი ქვეყნის უნარს, შეძლებს თუ არა ის გაერთიანების პრინციპებისა და ღირებულებების დაცვას.
რა გააკეთა საქართველომ სტატუსის მოსაპოვებლად
სტრიქონებს შორის: რუსეთის უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ, საქართველოს ხელისუფლებამ ანტიდასავლური გზავნილების გავრცელება დაიწყო.
- 2022 წლის თებერვალში, ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსზე განაცხადი შეიტანა უკრაინამ, თუმცა არა — საქართველომ.
- 2022 წლის 3 მარტს ირაკლი ღარიბაშვილმა ხელი მოაწერა განაცხადს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მისაღებად.
- 2022 წლის ივნისში, მას შემდეგ, რაც ევროპულმა საბჭომ, უკრაინისა და მოლდოვისგან განსხვავებით, საქართველოს არ მიანიჭა ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი, საქართველოს ევროპული მომავალი კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგა. ამას მოჰყვა ათობით ათასი მოქალაქის საპროტესტო აქცია რუსთაველის გამზირზე.