საბერძნეთში საქართველოს არალეგალი მოქალაქეების ლეგალურად ცხოვრების საკითხი განიხილება
საბერძნეთში არალეგალურად მცხოვრები საქართველოს მოქალაქეების ლეგალიზაციის ხელშეწყობის საკითხი განიხილება. ამის შესახებ საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს განცხადებას, სადაც ნათქვამია, რომ საქართველოს ელჩი საბერძნეთში იოსებ ნანობაშვილი საბერძნეთის მიგრაციის პოლიტიკის მინისტრს იოანის მუზალასს შეხვდა.
უწყების ცნობით, შეხვედრის მიზანს ამ პროცესში ორ ქვეყანას შორის ერთიანი, კოორდინირებული მიდგომის ჩამოყალიბება წარმოადგენდა.
კერძოდ, ბერძნული მხარე შესაბამის ტექნიკურ დახმარებას გაუწევს საქართველოს, მიგრაციის შესახებ საბერძნეთის 2014 წლის კანონისა და მასში შესული შესაბამისი შესწორებების ინტერპრეტაციის, ასევე, მათი პრაქტიკული რეალიზაციის საკითხში.
საგარეოს ცნობით, მოლაპარაკების პროცესში, ყურადღებას გაამახვილებენ კანონის იმ მუხლებზე, რომლებიც, გამონაკლისის სახით, საბერძნეთში მცხოვრებ ე.წ. მესამე ქვეყნების, მათ შორის საქართველოს მოქალაქეებს, საბერძნეთში ლეგალურად ცხოვრების უფლებას აძლევს. მხარეები ასევე დაიწყებენ მუშაობას ახალი საკანონმდებლო ინიციატივების შესამუშავებლად, რომელთა საფუძველზეც ე.წ. მესამე ქვეყნების, მათ შორის საქართველოს მოქალაქეების ახალი კატეგორიებისთვის, გაიხსნება საბერძნეთის რესპუბლიკაში ლეგალურად ცხოვრების შესაძლებლობები.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს აღნიშნავს იმასაც, რომ მხარეები პირველ ასეთ შესაძლო კატეგორიად შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებზე მზრუნველი ადამიანები განსაზღვრეს.
საგარეო საქმეთა სამინისტრო წერს, რომ საქართველოს საელჩო გეგმავს თანამშრომლობას საბერძნეთში მოღვაწე ქართველ იურისტებთანაც, რომელთაც საბერძნეთის კანონმდებლობასთან მუშაობის პრაქტიკული გამოცდილება გააჩნიათ, ხოლო ბერძნული მხარე თავის მხრივ, გამოყოფს სამართლებრივ საკითხებზე პასუხისმგებელ შესაბამის პირს.