ზალკალიანის თქმით, ღარიბაშვილმა ესტონეთის პრემიერს მიყურადებაზე ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდა
საგარეო საქმეთა მინისტრი, დავით ზალკალიანი აცხადებს, რომ პრემიერმინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა ესტონეთის პრემიერს, კაი კალასს ფარულ მიყურადებაზე ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდა. ზალკალიანის თქმით, პრემიერებს შორის დემოკრატიულ პროცესზე "გულწრფელი და მეგობრული" საუბარი იყო.
"მე ვესწრებოდი ამ შეხვედრას, იყო ძალიან გულწრფელი, მეგობრული საუბარი ყველა იმ დემოკრატიულ პროცესთან დაკავშირებით, რა პროცესებიც ქვეყანას მიმდინარეობს. პრემიერმინისტრის მხრიდან იყო ამომწურავი ინფორმაცია მიწოდებული, ყველა მიმართულებით, რაც მას აინტერესებდა, მათ შორის, იმ თემასთან დაკავშირებით, რომელიც თქვენ ახსენეთ. რა თქმა უნდა, გამოძიების პროცესი მიმდინარეობს, იცით თქვენ, რომ ღიაობაა სრული დაფიქსირებული, რომ მასში საერთაშორისო ექსპერტები ჩაერთონ, მათ შორის, საგამოძიებო მიმართულებით თანამშრომლობა განხორციელდეს და არანაირი ტაბუდადებული თემები მეგობრებს შორის ურთიერთობაში არ არის", — აცხადებს ის.
ესტონური მედია დელფის თანახმად, ესტონეთის პრემიერმინისტრმა კაი კალასმა პრემიერმინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს საელჩოს მიყურადებაზე გამოძიების ანგარიში მოსთხოვა. კალასის განცხადებით, საქართველოს მიერ მეგობარი ქვეყნების დიპლომატების მოსმენა მიუღებელია.
პრესა წერს, რომ საუბარი ძალიან თბილ ატმოსფეროში წარიმართა. თუმცა Eesti Päevaleht-თან საუბრის შემდეგ, კაია კალასმა აღიარა, რომ განიხილებოდა უფრო რთული თემები –— შეფერხებული რეფორმები საქართველოში და შემოდგომაზე გავრცელებული ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ საქართველოში ფარულად უსმენდნენ უცხოეთის ქვეყნების, მათ შორის ესტონეთის, დიპლომატიურ წარმომადგენლობებს.
13 სექტემბერს გავრცელებული ჩანაწერების მიხედვით, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური სასულიერო პირებისა და მედიის წარმომადგენლების გარდა, უსმენს და უთვალთვალებს ელჩებსა და საელჩოების თანამშრომლებსაც. მაშინ დასახელდა უსმენდნენ ესტონეთის საელჩოც. ამის შემდეგ ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ საქართველოს ელჩი ტალინში დაიბარა, რაც ორ მეგობარ ქვეყანას შორის ურთიერთობაში უკიდურესად იშვიათი ნაბიჯია.
სუს-ის ფაილებში, ასევე, დაარქივებულია ევროკავშირის ელჩისა და მისი თანამშრომლის საუბარი. თავდაპირველად, ელჩი თანამშრომელს პროტოპრესვიტერ გიორგი ზვიადაძის ნომერს სთხოვს, შემდეგ კი მიმდინარე საკითხებზე თავის პოზიციას აფიქსირებს.