პრეზიდენტი აპირებდა თავისი გამოსვლის ტექსტი პატრიარქისთვის შესასწორებლად გადაეგზავნა — გავრცელებული ჩანაწერები
ფოტო: სალომე ზურაბიშვილი / FB
გავრცელებული ჩანაწერების მიხედვით, საქართველოს პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი გეგმავდა, თავისი გამოსვლის ტექსტი საპატრიარქოს, კერძოდ, ილია მეორესთვის შეეთანხმებინა. დოკუმენტებში, რომელიც, სავარაუდოდ, სუს-ის ფაილებია, წერია, რომ საპატრიარქოში ელოდნენ, როდის გაუგზავნიდა პრეზიდენტის ადმინისტრაცია განცხადებას.
"პროტოპრესვიტერმა გიორგი ზვიადაძემ შორენა თეთრუაშვილის თანაშემწე რეზო შარაბიძეს აცნობა, რომ პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის ადმინისტრაცია უახლოეს პერიოდში საპატრიარქოს გადმოუგზავნის მ/წ 17 აპრილს პრეზიდენტის საჯარო გამოსვლის ტექსტს. გ.ზვიადაძის თქმით, პრეზიდენტს სურს, ტექსტს გაეცნოს უწმინდესი და შეიტანოს შესაბამისი შესწორებები", — ვკითხულობთ 2020 წლის დოკუმენტში, რომელშიც აღდგომასთან დაკავშირებული სხვადასხვა განცხადებები და მოვლენები არის გაერთიანებული.
შეგახსენებთ, რომ დოკუმენტების ავთენტურობა დადგენილი არ არის, თუმცა რამდენიმე პოლიტიკოსმა, სასულიერო პირმა და ჟურნალისტმა საკუთარი საუბრის ჩანაწერები ამოიცნო.
აღსანიშნია, რომ 2020 წლის 17 აპრილს პრეზიდენტმა მართლა გაავრცელა ვიდეომიმართვა, რომელშიც საზოგადოებას კორონავირუსის პანდემიაზე, შეზღუდვებსა და სააღდგომო ლიტურგიაზე ესაუბრა. მაშინ, როცა მთავრობამ ეკლესიას პრივილეგია მიანიჭა და შეზღუდვებისა და კომენდანტის საათის დროს ღამის საათებში ხალმხრავალი ლიტურგია ჩაეტარებინა, პრეზიდენტმა თავის სიტყვაში თქვა, რომ "კანონმა ისევე, როგორც დღეს გავრცელებულმა ავადმყოფობამ არ იცის გამონაკლისი და პრივილეგია" და "თუ გვინდა სახელმწიფო გვერქვას, კანონის დაცვა და შესრულება აუცილებელია."
მან ისაუბრა იმაზეც, რომ ეკლესიასა და სახელმწიფოს შორის ვერავინ ჩადგება, თუმცა მოუწოდა მრევლს, რომ დარჩნენ სახლში და არ მივიდნენ ეკლესიაში.
"ძალიან კარგად მესმის და მერწმუნეთ, მე პირადად არავისზე ნაკლებად არ განვიცდი, რომ საგანგებო რეჟიმისა და კომენდანტის საათის გამო, შესაძლოა, ვერ შევხვდეთ აღდგომას ისე სრულყოფილად, როგორც რწმენა და წესი მოითხოვს. აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ სხვადასხვა კონფესიის წარმომადგენლებმა, ჩვენმა თანამოქალაქეებმა, ასევე, დაიცვეს კანონი თავიანთი დიდი დღესასწაულების აღნიშვნის დროს და ამისათვის მინდა, მადლობა მოვახსენო მათ.
მე, როგორც ეკლესიასა და სახელმწიფოს შორის დადებული კონკორდატის გარანტს კარგად მესმის, რომ ეკლესიამ თავისი ღვთისმსახურება უნდა შეასრულოს, თუნდაც ზოგ შემთხვევაში შეცვლილი ფორმით. როგორც მთელი ჩვენი ისტორიის განამვლობაში ხდებოდა, ეკლესიის ლოცვა ერის გადარჩენისთვის უმნიშვნელოვანესი იყოს და არის და ამას ვერავინ და ვერაფერი შეცვლის. დამერწმუნეთ, რაც არ უნდა სურვილი და იმედი ჰქონდეს ზოგიერთს, სახელმწიფოსა და ეკლესიას შორის სახელმწიფოსა და ეკლესიას შორის განხეთქილებას ვერავინ და ვერაფერი გააჩენს.
შინ დარჩენილები საერთო ლოცვას შინიდან შევუერთდებით, ამით გავაძლიერებთ ჩვენს ერთიანობასა და სოლიდარობას" — განაცხადა მან.
On.ge პრეზიდენტის ადმინისტრაციას დაუკავშირდა იმის გასარკვევად, ადასტურებენ თუ არა ჩანაწერის შინაარს. მათ პასუხს ველოდებით და მიღებისთანავე შემოგთავაზებთ.
13 სექტემბერს ცნობილი გახდა, რომ ერთ-ერთი ღია წყაროზე სასულიერო პირებთან დაკავშირებით მასალები აიტვირთა. უცნობია, ვინ გაავრცელა ფაილები და ასევე, არ არის დადასტურებული მათი ავთენტურობა. თუმცა რამდენიმე პოლიტიკოსმა და ჟურნალისტმა, მათ შორის On.ge-ს ყოფილმა რედაქტორმა განაცხადეს, რომ ჩანაწერებში საკუთარი საუბრები ამოიცნეს.