ეს სიჩქარე ცუდი სტარტი იქნება — კარლ ჰარცელი უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების დანიშვნაზე
ფოტო: ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში
საქართველოში ევროკავშირის ელჩი, კარლ ჰარცელი, მიიჩნევს, რომ უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეების დანიშვნის საკითხზე აჩქარება "ცუდი სტარტი იქნება ამ ხელშეკრულების განხორციელების პროცესში". ამის შესახებ მან დღეს ჟურნალისტებთან განაცხადა და იმედი გამოთქვა, რომ აღნიშნულ მოსაზრებას პარლამენტი გაითვალისწინებს.
"ჩვენ, მე და კოლეგებმა აშშ-დან და ევროპის საბჭოდან ამასთან დაკავშირებით პოზიცია უკვე გამოვთქვით — სჯობს ცოტა შენელება, არ არის საჭირო სიჩქარე და ნაჩქარევად მიღებული გადაწყვეტილებები დანიშვნებთან დაკავშირებით. ასევე, ამაში გათვალისწინებული უნდა იყოს ვენეციის კომისიის გადაწყვეტილება, რათა ყველა კანდიდატის მიმართ ერთნაირი მიდგომა იყოს. იმედი მაქვს, პარლამენტში ამის განხილვა ასეც მოხდება. ამ საკითხის შესწავლა უნდა გაგრძელდეს და ვიმედოვნებ, არ აჩქარდებიან, რადგან ეს სიჩქარე ცუდი სტარტი იქნება ამ ხელშეკრულების განხორციელების პროცესში.
ყველაზე დიდი მონაპოვარი ისაა, რომ დისკუსიები გაგრძელდა და ოპოზიცია დაბრუნდა პარლამენტში. ეს ძალიან მნიშვნელოვანია საქართველოში დემოკრატიის განვითარებისთვის, რადგან უამრავი გამოწვევა არსებობს. იმედი მაქვს, რომ შეთანხმების სულისკვეთება გარძელდება", — განაცხადა ჰარცელმა [რუსთავი 2-ის თარგმანი].
დღეს მმართველი პარტიის თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ, განაცხადა, რომ მოსამართლეთა დანიშვნა არ შეჩერდება.
17 ივნისს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ პარლამენტს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის 9 კანდიდატს წარუდგინა. კერძოდ, გიორგი გოგიაშვილი, გოჩა აბუსერიძე, ლევან თევზაძე, ქეთევან მესხიშვილი, გიორგი შავლიაშვილი, რევაზ ნადარაია, ბიძინა სტურუა, ეკა ზარნაძე, ლაშა გოჩიაშვილი. საბჭოს არამოსამართლე წევრი, ნაზი ჯანეზაშვილი On.ge-სთან დადებითად აფასებს ქეთი მესხიშვილისა და ეკა ზარნაძის წარდგენას, თუმცა ამბობს, რომ ამ მოდელით უმრავლესობაში კვლავ ე.წ. კლანი რჩება, კარგი მოსამართლეები კი — უმცირესობაში.