მაკო გომურსა და გიორგი სულაშვილს პროკურატურამ დაზარალებულის სტატუსი ამ დრომდე არ მიანიჭა
ფოტო: Gogita Ivanishvili / Facebook
მაკო გომურსა და გიორგი სულაშვილს პროკურატურამ დაზარალებულის სტატუსი 20 ივნისის აქციის დაშლიდან, თითქმის, ოთხი თვის თავზეც არ მიანიჭა. აქციის დაშლისას ორივე მათგანმა თვალი დაკარგა.
პრემიერ-მინისტრ გიორგი გახარიას თქმით, მაკო გომურს დაზარალებულის სტატუსს განსაზღვრული პროცედურების დასრულების შემდეგ მიანიჭებენ.
პროკურატურის განცხადებით, პირების მიმართ დანიშნულია სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზები და რომლითაც უნდა დადგინდეს მათ მიერ მიღებული ჯანმრთელობის დაზიანების ხარისხი. მათივე თქმით, თითოეულ ამ პირის მიმართ გამოძიება სწავლობს გამოიყენეს თუ არა უკანონოდ სპეციალური საშუალებები.
"მოპოვებული მტკიცებულებების, მათ შორის ექსპერტიზის დასკვნის საფუძველზე შეფასდება თითოეული ეპიზოდი და ინდივიდუალურად გადაწყდება შეკრების შეწყვეტისას დაშავებული პირების — როგორც შეკრებაში მონაწილე მოქალაქეების, ასევე სამართალდამცველების დაზარალებულად ცნობის საკითხი", — ნათქვამია პროკურატურის განცხადებაში.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მონაცემებით, 20-21 ივნისის მოვლენებთან დაკავშირებით დაზარალებულად უფრო მეტი სამართალდამცავია ცნობილი, ვიდრე აქციის მონაწილე. მათ შორის დაზარალებულად ცნობილი არაა, მაკო გომური და გიორგი სულუაშვილი. ორივე მათგანმა აქციის დაშლისას თვალი დაკარგა
მონაცემების მიხედვით, დაზარალებულად 67 სამართალდამცავი და 4 მოქალაქეა ცნობილი. ამავე საქმეზე ბრალი წაუყენეს 3 სამართალდამცავსა და 17 მოქალაქეს.