ე.წ. დეპორტირებულების საქმეზე რუსეთს საქართველოს მოქალაქეებისთვის 10 მილიონი ევროს გადახდა დაეკისრა
ე.წ. დეპორტირებულების საქმეზე "საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ" ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს დიდმა პალატამ დაადგინა, რომ რუსეთმა საქართველოს სასარგებლოდ 10 მილიონი ევროს ოდენობის მორალური კომპენსაცია უნდა გადაიხადოს. სტრასბურგის სასამართლომ გადაწყვეტილება რამდენიმე წუთის წინ გამოაცხადა. გადაწყვეტილებას მხარი დაუჭირა დიდი პალატის 16-მა მოსამართლემ ერთის წინააღმდეგ.
ევროსასამართლომ დაადგინა, რომ იმ დაზარალებულებმა, რომელთა მიმართ დაირღვა კონვენციის მე-4 მუხლი (კოლექტიური გაძევება) უნდა მიიღინ კომპენსაცია 2 000 ევროს ოდენობით. ხოლო, მათ, ვის მიმართაც დაირღვა კონვენციის მე-5&1 მუხლი (თავისუფლების უკანონო აღკვეთა) და მე-3 მუხლი (პატიმრობის არაადამიანური და დამამცირებელი პირობები), უნდა მიიღონ 10-15 ათას ევრომდე ოდენობით კომპენსაცია, რაც ზუსტად განისაზღვრება საპატიმროში გატარებული დროის ხანგრძლივობაზე.
გადაწყვეტილების გამოტანის შემდეგ უკვე დაიწყება აღსრულების პროცედურები საქმე გადავა მინისტრთა კომიტეტში. რუსეთის ფედერაციამ 3 თვის ვადაში უნდა ჩარიცხოს კომპენსაცია, რის შემდეგაც თანხა განაწილდება დაზარალებულებზე.
იუსტიციის მინისტრის, თეა წულუკიანის თქმით, თანხის არგადახდის შემთხვევაში, ყოველ გადაცილებულ პერიოდზე, რუსეთს შესაბამისი ჯარიმა დაეკისრება.