ინაშვილი და თარხან-მოურავი მოუწოდებენ საპატრიარქოს უკრაინის ავტოკეფალიას მხარი არ დაუჭირონ
ირმა ინაშვილი და დავით თარხან-მოურავი საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის საპატრიარქოს ოფიციალური წერილით მიმართავენ "ცალსახად უარყოფითად" შეაფასონ მსოფლიო პატრიარქის ქმედება უკრაინაშიც და 2016 წლის კრეტის კრებაზეც. შესაბამის განცხადებას ირმა ინაშვილი ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე ავრცელებს.
წერილში ნათქვამია, რომ მართლმადიდებელთა შორის ბზარი მწვავე განხეთქილებაში გადაიზარდა მას შემდეგ, რაც მსოფლიო პატრიარქმა უკრაინას გადასცა განჩინება ავტოკეფალიის შესახებ:
"ვფიქრობთ, ყველასთვის ნათელია, რომ ეს განჩინება პირობას უქმნის უკრაინაში ორი მართლმადიდებელი ეკლესიის არსებობას... მსოფლიო პატრიარქის მიერ აღიარებულ ეკლესიას ავტოკეფალური ეწოდება, დღეს ამ ეკლესიას ნაკლები უფლებები აქვს, ვიდრე უკრაინის თვითმმართველ მართლმადიდებელ ეკლესიას რუსეთის ეკლესიის შემადგენლობაში. ამასთან, მომავალშიც, თუკი უკრაინის ავტოკეფალური ეკლესიის უფლებები გაიზრდება, მსოფლიო პატრიარქის განჩინებიდან გამომდინარე, ორივე ეკლესია დაახლოებით ერთნაირ მდგომარეობაში აღმოჩნდება. სინამდვილე კი ისაა, რომ მსოფლიო პატრიარქი უკრაინაში თავისი გავლენის ქვეშ მყოფ ეკლესიას აფუძნებს, ქმნის მონასტრებს თავის დაქვემდებარებაში და ასევე თავის დაქვემდებარებაში გადაჰყავს უკრაინელი მრევლი ამერიკაში, კანადასა თუ სხვა ქვეყნებში. საბოლოო ჯამში ამ ყველაფერმა, ფაქტობრივად, უფსკრული გააჩინა მართლმადიდებლობის წიაღში".