მილოცვას რა უდგას წინ — გოცირიძე უკრაინის ავტოკეფალიის საკითხზე მთავრობის პოზიციას სამარცხვინოს უწოდებს
ნაციონალური მოძრაობის დეპუტატი რომან გოცირიძე გამოეხმაურა სამთავრობო გუნდის პოზიციას უკრაინის ავტოკეფალიის საკითხთან დაკავშირებით და მას სამარცხვინო უწოდა. გოცირიძის განცხადებით, უკრაინის მთავრობისთვის მისალოცად საპატრიარქოს გადაწყვეტილების ლოდინი საჭირო არ არის.
დღეს, 7 იანვარს ქართული ოცნების ერთ-ერთმა ლიდერმა, მამუკა მდინარაძემ განაცხადა, რომ უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიაზე საუბარი მთავრობის მხრიდან არასწორია მანამ, სანამ საპატრიარქო თავის პოზიციას არ დააფიქსირებს.
მას შემდეგ, რაც მსოფლიო პატრიარქმა უკრაინის ეკლესიის პატრიარქს ტომოსი ოფიციალურად გადასცა, საქართველოში მოქალაქეთა ნაწილმა განაცხადა, რომ საპატრიარქომ თუ არა, მთავრობამ პოზიცია უნდა დააფიქსიროს და უკრაინას ავტოკეფალია მიულოცოს. ამ დრომდე, მთავრობის წარმომადგენლებს განცხადება არ გაუვრცელებიათ.
უკრაინის ავტოკეფალიის საკითხზე საპატრიარქო სინოდის მომდევნო სხდომაზე იმსჯელებს. ახალქალაქისა და კუმურდოს მიტროპოლიტის განცხადებით, მათ უნდა წაიკითხონ რა წერია ტომოსში.
უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალია და საქართველო
კიევის პატრიარქი უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიის საკითხზე საქართველოს მხარდაჭერას ელოდება.
"საქართველოს ეკლესიას უნდა ახსოვდეს თავისი ისტორია", — განაცხადა კიევის პატრიარქმა, ფილარეტმა. როგორც ცნობილია, კიევის პატრიარქს საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქთან საუბარი არ ჰქონია.
საქართველოს საპატრიარქომ პოზიციის დაფიქსირებას თავის შეკავება არჩია. ამის მიზეზად კი ის დაასახელა, რომ კანონიკური სამართლის ნორმებზე დაფუძნებული თითოეული მხარის ოფიციალურ და საბოლოო პოზიციას ელოდება.
პატრიარქის მდივნის, მიქაელ ბოტკოველის განცხადებით, სინოდის სხდომა გადაწყვეტს რა პოზიცია ექნება საქართველოს უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიასთან მიმართებაში. თუმცა მისივე თქმით, ოკუპაციის პირობებში კონსტანტინოპოლის ეკლესიის უპირობო მხარდაჭერა არასწორია.