მოქალაქეებმა საპატრიარქოში უკრაინის ავტოკეფალიის მინიჭების ტომოსი მიიტანეს — აქცია-პერფორმანსი
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / Prime Time
მოქალაქეები საპატრიარქოსთან უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიის მინიჭებასთან დაკავშირებით, ოფიციალური პოზიციის არგამოხატვას აპროტესტებენ. ამისათვის დღეს, 13 იანვარს აქტივისტებმა ავტოკეფალიის მინიჭების ტომოსის (ბრძანება) ასლი საპატრიარქოში მიიტანეს და დაცვის სამსახურის წარმომადგენელს ჩააბარეს. აქციის ერთ-ერთი მონაწილე და სამოქალაქო აქტივისტი ვლადიმერ წიქრიძე განმარტავს, რომ ბერძნულ და ქართულენოვან ტომოსს საპატრიარქოში დატოვებენ:
"როდესაც მეუფე შიომ და მეუფე ნიკოლოზმა განაცხადეს, რომ ჯერ გაეცნობოდნენ ტომოსს, ამის საპასუხოდ ჩვენ მოვუტანეთ და გვინდა დავუტოვოთ, იმედია დროზე გაეცნობიან".
აქციის მონაწილეებს უჭირავთ პლაკატები წარწერით: "ან თავისუფლების მხარე, ან ბნელი იმპერიული მკვლელი რუსეთის", "მხარდაჭერა უკრაინელ ხალხს".
აქციის მონაწილის თქმით, უკრაინის ავტოკეფალიის აღიარება შეუქცევადი პროცესია და ყველა ეკლესიას მოუწევს, თუმცა მისივე აზრით, ქართველებისთვის ამ თემაზე პოზიციის დაფიქსირებას ლუსტრაციის მნიშვნელობა აქვს:
"ეს არის ის საკითხი, როდესაც საზოგადოებისა და მრევლის ნაწილი ერთ მხარესაა და საპატრიარქოს განწყობა — სხვა".
არც საპატრიარქოს და არც ხელისუფლებას უკრაინის ეკლესიისთვის ავტოკეფალიის მინიჭება ოფიციალურად არ მიულოცავს. მიუხედავად ამისა, შემოქმედელმა მიტროპოლიტმა იოსებმა მისალოცი წერილი საკუთარი ეპარქიის გვერდზე გამოაქვეყნა. მისი თქმით, უკრაინა ღირსია ავტოკეფალური ეკლესია ჰქონდეს, "რამეთუ იგი საუკუნეებია იბრძოდა მიეღო დამოუკიდებლობა".
უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიის საკითხზე რამდენიმე დღის წინ პოზიცია საჯაროდ დააფიქსირა დეკანოზმა ილია ჭიღლაძემაც: "ვინც არ ულოცავს უკრაინელ ერს ამ გამარჯვებას, ის ან რუსულ იმპერიალიზმს ეტრფის და ემსახურება, ან შეშინებული კონფორმისტია".
ახალქალაქისა და კუმურდოს მიტროპოლიტის განცხადებით, საპატრიარქო ავტოკეფალიის მინიჭების ტომოსს (ბრძანებას) მომდევნო სინოდის სხდომაზე შეისწავლის და შემდეგ ექნება ოფიციალური პოზიცია.
"ტომოსი ხომ უნდა წავიკითხოთ, იქნებ რა წერია ამ ტომოსში, როგორ შეიძლება რომ გამოვხატოთ ოფიციალურად", — განაცხადა მიტროპოლიტმა ნიკოლოზმა.
6 იანვარს სტამბოლში წმინდა გიორგის ტაძარში მსოფლიო პატრიარქმა ბართლომემ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლს ტომოსი ანუ ბრძანება გადასცა. ამით, ოფიციალურად გამოეყო უკრაინის ეკლესია რუსეთის ეკლესიას და ფორმალურად გაფორმდა ოქტომბერში მიღწეული შეთანხმება, ავტოკეფალიის მინიჭებაზე.
წინა დღეს, 5 იანვარს მსოფლიო პატრიარქმა ბართლომემ ტომოსს ხელი მოაწერა. ტომოსის გადაცემის ცერემონიას დაესწრნენ უკრაინის მთავრობის წევრები, უმაღლესი რადას სპიკერი და პრეზიდენტი პეტრო პოროშენკო.
"საქართველოს ეკლესიას უნდა ახსოვდეს თავისი ისტორია", — განაცხადა კიევის პატრიარქმა, ფილარეტმა.
უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიის საკითხი
უკრაინის ეკლესიისთვის ავტოკეფალიის მინიჭების საკითხი მსოფლიო პატრიარქსა და რუსეთის საპატრიარქოს შორის განხეთქილების მიზეზად იქცა.
კიევის საპატრიარქომ მსოფლიო პატრიარქს რუსეთის საპატრიარქოსგან გამოყოფა ამ წლის აპრილში სთხოვა. ამ გადაწყვეტილებას მხარი დაუჭირეს უკრაინის პრეზიდენტმა და უმაღლესმა რადამ. მსოფლიო პატრიარქი ბართლომე ამბობდა, რომ უკრაინა ავტოკეფალიას მალე მიიღებს, რადგან ეს მისი უფლებაა.
სინოდის სხდომის დროს რუსეთის საპატრიარქომ გადაწყვიტა, რომ უკრაინის საკითხის გამო მსოფლიო პატრიარქს ბართლომე პირველს ლოცვებში აღარ მოიხსენიებდა. ასევე, მის წარმომადგენლებთან ყველანაირ ურთიერთობას წყვეტდა.