შემოქმედის მიტროპოლიტი საპატრიარქოს არ დაელოდა და უკრაინას ავტოკეფალიის მინიჭება მიულოცა
შემოქმედელი მიტროპოლიტი იოსები, საპატრიარქოსა და ხელისუფლების პოზიციას არ დაელოდა და უკრაინის ეკლესიას ავტოკეფალიის მინიჭება მიულოცა. On.ge-სთან საუბარში ის ამბობს, რომ გავრცელებულ განცხადებაში ყველაფერი განმარტებულია და დამატებით არაფრის თქმა არ სურს:
"დიახ, მე დავწერე. საპატრიარქო თავის განცხადებას გააკეთებს, ეს ჩემი პირადი აზრია".
მიტროპოლიტმა მისალოცი წერილი შემოქმედის ეპარქიის ფეისბუქ გვერდზე გამოაქვეყნა:
"ვულოცავ უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას ტომოსის გადაცემას და მიმაჩნია, რომ უკრაინა ღირსია ავტოკეფალური ეკლესია იყვეს, რამეთუ იგი საუკუნეებია იბრძოდა მიეღო დამოუკიდებლობა და ავტოკეფალია, აგრეთვე მათი სწრაფვა ქრისტიანულ მართლმადიდებლურ ერთობას კიდევ უფრო გააძლიერებს და უდიდეს ავტორიტეტს შესძენს".
საპატრიარქოში On.ge-ს განუცხადეს, რომ ჯერ არ იცნობენ მიტროპოლიტის განცხადებას და ამაზე კომენტარს ვერ გააკეთებენ.
უკრაინას ავტოკეფალიის მინიჭება უკვე მიულოცა ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა. აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის, მაიკ პომპეოს განცხადება სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნდა. ასევე, ავტოკეფალია უკვე მიულოცეს უკრაინას საქართველოს ევანგელურ-ბაპტისტურმა ეკლესიამ და ქართველ მუსლიმთა კავშირმა. საქართველოს პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა თქვა, რომ როგორც მოქალაქე მიულოცავდა უკრაინას ეკლესიის ავტოკეფალიის მიღებას, თუმცა, არ ულოცავს, რადგან ის პრეზიდენტია.
"მე არ შეიძლება, როგორც საქართველოს პრეზიდენტი, ვიყო ნაკლები პასუხისმგებლობით ვიდრე არის დღეს საპატრიარქო", — თქვა ზურაბიშვილმა.
უკრაინის ეკლესიისთვის ავტოკეფალიის მინიჭება, საქართველოს საპატრიარქოს ჯერ არ მიულოცავს. ახალქალაქისა და კუმურდოს მიტროპოლიტის განცხადებით, საპატრიარქო ავტოკეფალიის მინიჭების ტომოსს (ბრძანებას) მომდევნო სინოდის სხდომაზე შეისწავლის და შემდეგ ექნება ოფიციალური პოზიცია.