მიტროპოლიტი გრიგოლი: უკრაინისთვის ავტოკეფალიის მილოცვაზე ხელისუფლების თავშეკავება გულდასაწყვეტია
ფოთისა და ხობის მიტროპოლიტი, მეუფე გრიგოლი ხელისუფლების მიერ უკრაინისთვის ეკლესიის ავტოკეფალიის მილოცვისგან თავის შეკავება გულდასაწყვეტია. ამის შესახებ მიტროპოლიტმა გრიგოლმა 13 იანვარს, საკვირაო ქადაგებისას განაცხადა და აღნიშნა, რომ ეს შორსმჭვრეტელობით არ უნდა იყოს გამოწვეული.
მიტროპოლიტი მიიჩნევს, რომ უკრაინისთვის ეროვნული ეკლესიის არსებობას რელიგიურთან ერთად სახელმწიფო მნიშვნელობა აქვს.
"საქართველოს ეკლესია თუ აღმოჩნდა ამ "ახალი" ცენტრის ორბიტაზე, ჩათვალეთ, რომ ქართულ სახელმწიფოსაც სავალალო ბედი ელის... როდესაც ჩვენ ვისმენთ მოსაზრებას, რომ ეკლესიასთან ერთად იმსჯელებენ ამ [ავტოკეფალიის] საკითხზე, ჩვენ ვხედავთ, რომ ან ვერ აცნობიერებენ საკუთარ ვალდებულებებს კოლეგებისა და მეგობარი სახელმწიფოს მიმართ, ან შეცდომაში არიან შეყვანილნი მცდარად გაგებული რელიგიურობით", — განმარტა მან.
მეუფე ასევე ამბობს, რომ აზრთა სხვადასხვაობა სერიოზული პრობლემაა არა მხოლოდ საზოგადოებაში, არამედ ეკლესიაშიც, მაღალ იერარქთა შორისაც კი:
"ერთიანი აზრის ჩამოყალიბება (კონსესუსის მიღწევა) აქაც კი რთულად მიმდინარეობს; ამას აქვს, რა თქმა უნდა, თავისი მიზეზები. ჩვენ ვცდილობთ, რომ ამ პროცესმა არ მიიღოს კონფრონტაციის ხასიათი".
მიტროპოლიტი გრიგოლი ამბობს, რომ საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიას დღეს უკვე გავლენა აქვს არამარტო ქვეყნის შიდა პოლიტიკურ ცხოვრებაზე, არამედ "მისმა შიდა რეიტინგმა ასახვა ჰპოვა ქვეყნის საგარეო პოლიტიკაზეც კი":
"ამის თვალსაჩინო მაგალითია საქართველოს უმაღლესი პოლიტიკური ლიდერების გამონათქვამები და მათი შეფასებები უკრაინაში მიმდინარე უმნიშვნელოვანეს პროცესებთან დაკავშირებით".
ქადაგებისას მიტროპოლიტმა აღნიშნა, რომ უკრაინაში მიმდინარე პროცესები იმ ძალებს გააერთიანებს, ვისაც საქართველოს მომავალი "ცივილიზებული კაცობრიობის ორბიტაზე წარმოუდგენია", და იმ ძალებს გამოამჟღავნებს, "ვისაც წარსულში დაბრუნების დაუოკებელი ნოსტალგია აწუხებს".
მიტროპოლიტს მიაჩნია, რომ უკრაინის თემა წარსულსა და მომავალს შორის, სერიოზული წყალგამყოფია. მისივე თქმით, სახელმწიფოსა და ეკლესიას თავ თავისი ფუნქციები აქვთ, "რომელთა ერთმანეთში აღრევაც გამოუსწორებელ შედეგს მოიტანს".
"არასწორი ქმედების გამო ადამი და ევა განდევნილნი აღმოჩნდნენ იმ წიაღიდან, რომელ წიაღში ყოფნაც მათთვის ბუნებრივ მდგომარეობას წარმოადგენდა; მსგავსადვე ვიტყვით: თუ შიშმა დაგვიბრმავა თვალი და არასწორ გზას დავადექით, ეჭვგარეშეა, რომ თავისუფალ სამყაროს მოწყვეტილნი აღმოვჩნდებით და დიდი ხნით დასამარდება მრავალი თაობის მიერ ნანატრი თავისუფლებაც და დამოუკიდებლობა", — ამბობს მიტროპოლიტი გრიგოლი.
არც საპატრიარქოს და არც ხელისუფლებას უკრაინის ეკლესიისთვის ავტოკეფალიის მინიჭება ოფიციალურად არ მიულოცავს. მიუხედავად ამისა, შემოქმედელმა მიტროპოლიტმა იოსებმა მისალოცი წერილი საკუთარი ეპარქიის გვერდზე გამოაქვეყნა. მისი თქმით, უკრაინა ღირსია ავტოკეფალური ეკლესია ჰქონდეს, "რამეთუ იგი საუკუნეებია იბრძოდა მიეღო დამოუკიდებლობა".