ღირსეული კანდიდატები შევარჩიეთ — იუსტიციის საბჭოს მოსამართლეები მიქაუტაძეზე და სხვებზე
ფოტო: იუსტიციის უმაღლესი საბჭო
საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების არჩევასთან დაკავშირებით სამოქალაქო სექტორში გაჩენილ კითხვებს სპეციალური განცადებით პასუხობს.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ საბჭოს გადაწყვეტილების მიღებისას იმოქმედა იმ მანდატით, რომელიც ახალმა კონსტიტუციამ მიანიჭა. საბჭოს მოსამართლე წევრები საქართველოს უზენაეს სასამართლოში არსებულ ვითარებას განმარტავენ.
მათი ცნობით, ამჟამად უზენაეს სასამართლოში ათი მოსამართლეა, მაშინ როდესაც მათი რიცხვი საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად მინიმუმ 28 უნდა იყოს.
"მაგალითად, სისხლის სამართლის საქმეთა პალატაში ერთადერთი მოსამართლეა, რომელსაც 300-ზე მეტი საქმე აქვს და კოლეგიურ განხილვაში სამოქალაქო საქმეთა პალატის მოსამართლეები ეხმარებიან", — ვკითხულობთ განცხადებაში.
ამავე განცხადებაში ნათქვამია, რომ მძიმე ვითარებაა ადმინისტრაციულ საქმეთა პალატაში, სადაც თითო მოსამართლის დატვირთვა 300 საქმეს აჭარბებს.
"ვითარება არის კრიზისული. ახალი კონსტიტუციის ამოქმედების შემდეგ უზენაეს სასამართლოს გამართულ ფუნქციონირებაზე პასუხისმგებლობა იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს დაეკისრა. ეს იყო წინაპირობა იმის რომ მიგვეღო გადაწყვტილება იმ მოსამართლეების საჭირო რაოდენობის წარდგენაზე, რომელიც აუცილებელია იმისთვის რომ უზენაეს სასამართლოში არ შეფერხდეს მართლმსაჯულების განხორციელება", — ამბობენ იუსტიციის საბჭოს არამოსამართლე წევრები.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭო აცხასდებს, რომ შეარჩია ღირსეული კანდიდატები "კეთილსინდისიერების, კომპეტენტურობის და სამოსამართლეო გამოცდილების გათვალისწინებით".
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოსამართლე წევრების აცხადებენ, რომ არასწორია ინფორმაცია, რომ ისინი არ ემხრობიან განხილვის მომავალი წლისთვის გადადებას.
"ვფიქრობთ, რომ აღნიშნული საკითხი საქართველოს პარლამენტმა უნდა განიხილოს სრულყოფილი და საფუძვლიანი შესწავლის შემდგომ, რაც ცხადია საჭიროებს გონივრულ ვადებს და შესაბამის პროცედურებს", — ნათქვამია განცხადებაში.