ზვიად რატიანის ვიდეოს გასაჯაროებისთვის შსს 2000 ლარით დააჯარიმეს
ფოტო: გამომცემლობა დიოგენე
პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორმა პოეტ ზვიად რატიანის ვიდეოს გასაჯაროების გამო შინაგან საქმეთა სამინისტრო სამართალდამრღვევად სცნო და 2 000 ლარით დააჯარიმა. ამის შესახებ ინფორმაციას ადამიანის უფლებათა სწავლებისა და მონიტორინგის (EMC) ცენტრი ავრცელებს.
ინსპექტორმა განმარტა, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლისთვის სასამართლო სხდომებზე გადაღების უფლება მისთვის მტკიცებულებების მიწოდების უფლებას არ ნიშნავს:
"ამდენად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს არ ჰქონდა პროცესზე მტკიცებულების სახით წარდგენილი მასალების საზოგადოებრივი მაუწყებლისთვის გადაცემის გზით დამუშავების უფლებამოსილება".
ამ გარემოებიდან გამომდინარე, ინსპექტორმა დაადგინა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ზვიად რატიანის შესახებ ვიდეოს მაუწყებლისთვის გადაცემისთვის არ ჰქონდა კანონით მინიჭებული უფლება.
საზოგადოებრივმა მაუწყებლის თვთრეგულირების მექანიზმის სააპელაციო საბჭომ გუშინ, პირველ მარტს რატიანის ვიდეოს მათ ეთერში გავრცელების საკითხი განიხილა და პერსონალური მონაცემების დარღვევა ვერ დაინახა.