რუსული კანონის საკომიტეტო მოსმენა დეპუტატების გაძევებისა და ცენზურის ფონზე მიმდინარეობს — არასამთავროები
რა ხდება: არასამთავრობო ორგანიზაციები საერთო განცხადებას ავრცელებენ და წერენ, რომ იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის სხდომა, სადაც რუსულ კანონს განიხილავენ, დეპუტატების გაძევებისა და ცენზურის ფონზე მიმდინარეობს.
- "ოხანაშვილი უხეშად ერევა პარლამენტის წევრების უფლებაში, თავად განსაზღვრონ კითხვის შინაარსი, რითაც იხშობა კრიტიკული აზრი და ხელოვნურად იქმნება რუსული კანონის ერთპარტიულად განხილვის გარემო", — წერია განცხადებაში.
დეტალები: განცხადების მიხედვით, იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე, ანრი ოხანაშვილი, თავის უფლებამოსილებას "ბოროტად" იყენებს:
- "ზღუდავს [ანრი ოხანაშვილი] დეპუტატების საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტით გარანტირებულ შესაძლებლობას — ოპონირება გაწიონ, დასვან მწვავე კითხვები და მიიღონ პასუხები".
განცხადების მიხედვით, ოპოზიციის წარმომადგენლებისთვის სიტყვის ჩამორთმევის და გაძევების პრაქტიკა, წარმომადგენლობითი დემოკრატიის ფუნდამენტურ პრინციპებს არღვევს.
- ხელმომწერი ორგანიზაციები მოუწოდებენ პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარეს, მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, სხდომაზე მყოფ პირებს, მაქსიმალურად მისცეს კითხვების დასმისა და საკუთარი აზრის გამოხატვის საშუალება.
განცხადებას ხელს აწერს 20 ორგანიზაცია: