ღარიბაშვილის თქმით, ენერგეტიკის სფეროში მომდევნო 3 წელში, სულ მცირე, $3 მილიარდის ინვესტიციას ელოდებიან
ამის შესახებ ირაკლი ღარიბაშვილმა დღეს, 31 ოქტომბერს გამართულ მთავრობის სხდომაზე ისაუბრა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: როგორც ის ამბობს, ინვესტორებს ახალ სქემას შესთავაზებენ, შედეგად კი ენერგეტიკის სფეროში მომდევნო 3 წელში 3 მილიარდი დოლარის ინვესტიციას ელიან.
- ასევე, აცხადებს, რომ სქემა არის "შეთანხმებული, გავლილი" და რამდენიმე დღეში ოფიციალური სახე მიეცემა.
- პრემიერმინისტრის თქმით, საქართველოს გააჩნია, საკმაოდ დიდი რესურსები, განსაკუთრებით კი ჰიდრორესურსები, ამიტომ, მათ "მაქსიმალურად გონივრული გამოყენება სჭირდება".
- ის ამბობს, რომ ეს მათი მთავარი პრიორიტეტია და ბოლო თვეების განმავლობაში აქტიური კონსულტაციები ჰქონდათ საერთაშორისო სავალუტო ფონდთანაც.
დეტალები: ღარიბაშვილის თქმით, რომ ბოლო წლებში ე.წ. გარანტირებული შესყიდვის სქემა შეჩერებული იყო და დაახლოებით 800 მგვტ-მდე ჰესებზე მემორანდუმებია გაცემული.
- "თუმცა, მიუხედავად იმისა, რომ ზოგიერთმა დაიწყო მშენებლობაც, კონტრაქტები არ არის გაფორმებული, ეს არის ერთი საკითხი".
- მეორე საკითხად ღარიბაშვილმა "ახალი პროექტების ბუნდოვანი ბედი" დაასახელა და თქვა, რომ ზოგადად, ინვესტორებს სჭირდებოდათ მეტი სიცხადე.
ღარიბაშვილის შეთავაზება: მისი თქმით, სახელმწიფო ინვესტორს ელექტროსადგურების ოპერირებაში გაშვებიდან 15 წლის განმავლობაში ფასთაშორის სხვაობის ე.წ. CFD ხელშეკრულებით მხარდაჭერას შესთავაზებს.
- როგორც ის ამბობს, ახალი სქემა აუქციონის წესით მომდევნო სამი წლის განმავლობაში ჯამურად 1 500 მგვტ სიმძლავრის ელექტროსადგურების მშენებლობის ხელშეწყობას მოიცავს.
- მისივე თქმით, მხოლოდ 1 500 მგვტს-ის სიმძლავრის მშენებლობის ხელშეწყობით, დაახლოებით 2,2 მილიარდ დოლარის ინვესტიციას ელოდებიან, ამას კი დაემატება 800 მგვტ-ის და კიდევ სხვა მსხვილი პროექტები, რომელზეც ცალკე იმსჯელებენ.
- "მომდევნო სამი წლის განმავლობაში იმ დათქმით, რომ ყველა ეს პროექტი იქნება გაფორმებული და გაშვებული მინიმუმ 3 მილიარდი დოლარის ინვესტიციას ველოდებით ენერგეტიკის სფეროში".
ბოლოს კი თქვა, რომ "ქვეყანაში არსებულ ეკონომიკურ ზრდას" გამომუშავებული ელექტროენერგია ვერ ეწევა და "ეს ყველაფერი წარმოშობს სირთულეებს", ამიტომ ახალი ჰესების მშენებლობა უაღრესად მნიშვნელოვანია.
არქივიდან: 2021 წლის 22 სექტემბერს ცნობილი გახდა, რომ ნამახვანჰესის ინვესტორმა, ენკამ საქართველოს მთავრობასთან ხელშეკრულების გაწყვეტის გადაწყვეტილება მიიღო და მიზეზად კონტრაქტის პირობების დარღვევა დაასახელა.
- ექსპერტები ამბობდნენ, რომ თუ კომპანიასა და მთავრობას შორის საარბიტრაჟო დავა დაიწყება, ქვეყანას ასეულობით მილიონი დოლარის გადახდა მოუწევდა.
- ხელშეკრულების გაწყვეტას წინ ჰესის მშენებლობის მოწინააღმდეგეთა პროტესტი უძღოდა.