ამჯერად აფეთქება ოკუპირებული ყირიმის საბრძოლო მასალის საწყობში იყო — რა ვიცით
უკრაინული მედიები ოკუპირებულ ყირიმში მოქმედი პროპაგანდისტულ მედიასაშუალებზე დაყრდნობით წერს, რომ აფეთქებები გამთენიისას იყო. სოციალურ ქსელში ფაქტის ამსახველი ვიდეომასალებიც ვეცელდება.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: საწყობში ოკუპანტების საბრძოლო მასალა ინახებოდა. შემთხვევის ადგილზე იმყოფებოდაა ოკუპირებული ყირიმის ე.წ. მმართველი.
- სუსპილნე წერს, რომ ჯანკოიას რაიონში ერთდროულად ორი ინციდენტი მოხდა: ხანკოიაში სატრანსფორმატორო ქვესადგურში ხანძარი და სოფელ მაისკეში საბრძოლო მასალის საწყობში აფეთქება.
დეტალები: კრემლისტური მედია რია აცხადებს, რომ რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ მაისკისში მომხდარი აფეთქებები დაადასტურა.
- სამინისტროში ამტკიცებენ, რომ საბრძოლო მასალის აფეთქება სამხედრო ნაწილში საბრძოლო მასალის დროებით შესანახად ჩამონგრეული უბნის ტერიტორიაზე გაჩენილი ხანძრის გამო მოხდა.
- აფეთქების შედეგად ორი მშვიდობიანი მოქალაქე დაშავდა, თუმცა მათ სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება.
უკრაინის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მრჩეველი მიხაილო პოდოლიაკი წერს, რომ "დემილიტარიზაცია მოქმედებაშია".
- "რუსი ბოევიკების მიერ ოკუპირებული ყირიმი ეხება საწყობების აფეთქებას და დამპყრობლებისა და ქურდების სიკვდილის მზარდ საფრთხეს".
აქამდე ოკუპირებულ ყირიმში რუსების სამხედრო ავიადრომზე იყო აფეთქება. როგორც უკრაინული მხარე აცხადებს, შედეგად 9 თვითმფრინავი განადგურდა.
- ოფიციალურად უკრაინას არც მაშინ არ დაუდასტურებია, რომ სამხედრო აეროდრომზე აფეთქებებთან დაბომბეს, თუმცა ოფიციალურმა პირებმა გაავრცელეს განცხადებები, რომლებიც, შესაძლოა, ამის ირიბ დასტურად მივიჩნიოთ.