თუ მკურნალობისა და ჯანმრთელობის მხრივ ვითარება არ შეიცვალა, არ ვაპირებთ დამატებით ვიზიტს — ლომჯარია სააკაშვილზე
ფოტო: მარიამ ქავთარაძე / On.ge
სახალხო დამცველის, ნინო ლომჯარიას განცხადებით, მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე ობმუდსმენის ექიმთა კონსილიუმის მომზადებული დასკვნით დგინდება, რომ ის რეკომენდაციები, რომელიც სახალხო დამცველმა გასცა, შესრულებული არ არის. მისი თქმით, თუ ვითარება არსებითად არ შეიცვლება, ისინი ექსპრეზიდენტთან დამატებით ვიზიტს აღარ განახორციელებენ.
"თუ არსებითად არ შეიცვალა ვითარება, როგორც მკურნალობის მეთოდოლოგიის, ასევე, პაციენტის ჯანმრთელობის მდგომარეობის თვალსაზრისით, რა თქმა უნდა, ჩვენ არ ვაპირებთ, რომ დამატებით კიდევ განვახორციელოთ ვიზიტი, ვინაიდან, უკვე სამმა ვიზიტმა დაგვანახა, რომ კიდევ ერთხელ განვმარტავ, მკურნალობის მიდგომებისა და პაციენტის ჯანმრთელობის მდგომარეობის თვალსაზრისით, არსებითი ცვლილებები არ არის. ამიტომ, შეგიძლია, ჩათვალოთ, რომ ეს ანგარიში, შეფასებები და რეკომენდაციები იქნება შემაჯამებელი შეფასებები პაციენტის მდგომარეობის და საჭირო, აუცილებელი სამედიცინო დახმარების თაობაზე", — აღნიშნა ლომჯარიამ.
ლომჯარიამ განმარტა, რომ ექიმთა კონსილიუმი მუშაობას არ წყვეტს და საჭიროების შემთხვავაში იმოქმედებენ, თუმცა მისი თქმით, არსებული ვითარების შეცვლის გარეშე, რეგულარული ვიზიტების საჭიროებას ვერ ხედავენ.
"მინდა გავაკაეთო განმარტება, რომ აღნიშნული კონსილიუმი მუშაობას არ წყვეტს, იფუნქციონირებს, მათზე არის სახალხო დამცველის წრმუნებები 6 თვის ვადით, თუ საჭირო გახდება კიდევ გავაგრძელებთ. შესაბამისად, ეს კონსილიუმი არსებობს, საჭიროების შემთხვევაში, რა თქმა უნდა, ჩვენ ვიმოქმედებთ. უბრალოდ დღეს არის არსებული მდგომარეობის შემეჯამაბელი დასკვნა, ვინაიდან არსებულ პირობებში თუ ცვლილებები არ იქნა, ვეღარ ვხედავთ საჭიროებას რეგულაური ვიზიტების განხორციელების, რადგან ბოლო 3-მა ვიზიტმა დაგვარწმუნა, რომ ვითარება არ იცვლება", — განაცხადა მან.