გავლენიანი ჯგუფი არც წინა ხელისუფლების დროს და არც დღეს არ არსებობს — მოსამართლე ე.წ. კლანზე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/პარლამენტი
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატის, ნინო სანდოძის განცხადებით, გავლენიანი ჯგუფი სასამართლოში არც წინა ხელისუფლების დროს იყო და არც დღეს არაა. ამის შესახებ კითხვა მას ვიცე-სპიკერმა, ლევან იოსელიანმა დაუსვა.
"ასეთი ჯგუფი არ არსებობდა, არც წინა ხელისუფლების დროს და არც დღეს არ არსებობს. არ არის შემთხვევა, რომ მიუთითოთ, რომ ვინმემ, რომელიმე მოსამართლეს კონკრეტული გადაწყვეტილების მიღებაზე განახორციელა ზეწოლა", — თქვა სანდოძემ.
იოსელიანმა დააზუსტა, გულისხმობდა თუ არა სანდოძე იმას, რომ ნაციონალური მოძრაობის ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში სასამართლო იყო დამოუკიდებელი, რაზეც სანდოძემ კონკრეტული პასუხი არ გასცა და ითხოვა ვრცელი განმარტების გაკეთების უფლება მიეცათ. მან გაიხსენა საპროცესო კანონმდებლობის ერთ-ერთი მუხლი, რომელიც არსებობდა 2010 წლამდე:
"მე-14 მუხლი, სადაც მითითებული იყო, რომ "გამომძიებელი, პროკურორი, მოსამართლე, სასამართლო მოქმედებენ რა საჯარო ინტერესის გათვალისწინებით, ვალდებულნი არიან დაადგინონ დანაშაული და დანაშაულის ჩამდენი პირი", ანუ, ამით მე მგონი, ყველაფერი ცხადია", — განაცხადა სანდოძე.
იოსელიანმა ჰკითხა, გულისხმობს თუ არა იმას, რომ ნაციონალური მოძრაობის ხელისუფლებაში ყოფნის დროს არსებული კანონმდებლობა ზღუდავდა მოსამართლეს მიეღო მისთვის სასურველი გადაწყვეტილება, რაზეც სანდოძე დაეთანხმა.
ე.წ. კლანზე ისაუბრა გუშინ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კიდევ ერთმა კანდიდატმა, თამარ ოქროპირიძემ. რომელმაც თქვა, რომ ვერ შეაფასებს სასამართლო სისტემაში "კლანს", რადგან თავად არასდროს უგრძვნია ჩარევა საქმიანობაში.
სასამართლოში ე.წ კლანის არსებობაზე წლებია საუბრობენ როგორც ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები, ასევე საერთაშორისო პარტნიორები.
მეორე დღეა პარლამენტში უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატებს უსმენენ. აღსანიშნავია, რომ შარლ მიშელის შეთანხმების ერთ-ერთი მთავარი პუნქტი სასამართლო რეფორმას ეხებოდა. შეთანხმების მიხედვით, არსებული წესით უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეების დანიშვნისგან თავი უნდა შეეკავებინათ. ამის მიუხედავად, პარლამენტმა სასამართლოს მოსამართლეობის 6 კანდიდატი უვადოდ დაამტკიცა. პარალელურად კი, ქართული ოცნება აცხადებდა, რომ შარლ მიშელის დოკუმენტი მათი მხრიდან სრულდება. იმის საილუსტრაციოდ, რომ შეთანხმებაში ნამდვილად ეწერა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების დანიშვნებისგან თავის შეკავების შესახებ, ამერიკის საელჩომ ტვიტერზე გამოაქვეყნა დოკუმენტის ფოტო, სადაც შეთანხმების ეს ნაწილი ყვითლად არის გახაზული.