პრაისი: მთავრობას მოვუწოდებთ, გადადგან ნაბიჯები სააკაშვილის მენტალური და სამედიცინო საჭიროებებისთვის
ამერიკის სახელმწიფო დეპარტამენტის სპიკერის, ნედ პრაისის განცხადებით, ყურადღებით აკვირდებიან ექსპრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის პატიმრობას. ის საქართველოს მთავრობას მოუწოდებს, პატიმარი ძალადობისგან დაიცვას და ადეკვატური სამედიცინო დახმარება გაუწიოს.
"ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, რომ გადადგან დაუყოვნებლივი ნაბიჯები სააკაშვილის გადაუდებელი მენტალური ჯანმრთელობისა და სამედიცინო საჭიროებების დაკმაყოფილების უზრუნველსაყოფად. ჩვენ კვლავ მოვუწოდებთ მთავრობას, რომ სააკაშვილს სამართლიანად და ღირსეულად, საერთაშორისო სტანდარტებისა და საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად მოექცნენ.
როგორც იცით, ეს არის საქართველოს მთავრობის პასუხიმგებლობა, რომ პატიმრები ძალადობისგან დაიცვას, მათ შორის, მენტალური ძალადობისგან და გაუწიოს ადეკვატური სამედიცინო დახმარება, ასევე, დაიცვას მათი პირადი ინფორმაცია საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად", — განაცხადა მან.