ვთხოვე ხელმძღვანელობას, სააკაშვილის ადვოკატები შეუშვან, დამპირდნენ, რომ შეუშვებენ — ლომჯარია
ფოტო: სახალხო დამცველის აპარატი
სახალხო დამცველის განცხადებით, ციხის ადმინისტრაციას და იუსტიციის სამინისტროს სთხოვა, რომ ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის ადვოკატები გამონაკლისის სახით ციხეში შეუშვან. მისი თქმით, მიიღო დაპირება, რომ შეუშვებენ.
"მე პირადად ვთხოვე ხელძღვანელობას სასჯელაღსრულების დაწესებულების და იუსტიციის სამინისტროს, რომ მისცენ უფლება ადვოკატებს, რომ მოინახულონ. ვფიქრობ ისეთი ვითარებაა შექმნილი, რომ ნამდვილად უნდა დაუშვან გამონაკლისი. მნიშვნელოვანი იქნება ეს მისი ოჯახის სიმშვიდისთვისაც. მივიღე დაპირება, რომ შეუშვებენ ადვოკატებს, თუმცა არ ვიცი რამდენად განხორციელდება", — განაცხადა მან.
არასამუშაო საათებში პენიტენციურ დაწესებულებაში მნახველების შეშვება აკრძალულია. ადვოკატებმა სთხოვეს უწყებას, გამონაკლისის სახით შეეშვათ, თუმცა უკვე საათზე მეტია ციხესთან დგანან და პასუხს ელოდებიან.
ექსპრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი მისი და მისი ადვოკატების სურვილის საწინააღმდეგოდ რუსთავის პენიტენციური დაწესებულებიდან გლდანის ციხის საავადმყოფოში გადაიყვანეს. ეს ინფორმაცია პენიტენციურმა სამსახურმა ერთი საათის შემდეგ დაადასტურა — მას შემდეგ, რაც რუსთავის ციხიდან აფრენილი ვერტმფრენი გლდანის ციხის თავზე გამოჩნდა. მანამდე უფლებადამცველებმა, ოჯახის წევრებმა და ომბუდსმენმა არ იცოდნენ, სად იყო სააკაშვილი. ვარაუდობდნენ, რომ მას გორის სამხედრო ჰოსპიტალში გადაიყვანდნენ.
მოგვიანებით, როცა სახალხო დამცველის წარმომადგენელი, გლდანის ციხეში სააკაშვილის სანახავად მივიდა, განაცხადა, რომ ის რუსთავის ციხიდან სასწრაფო დახმარების მანქანით გადაიყვანეს და ციხეში ძალის გამოყენებით შეიყვანეს. მანვე აღნიშნა, რომ სააკაშვილს პალატაში ესმის სხვა პატიმრების გინებისა და მუქარის ხმა. ადვოკატებმა ეს ფსიქოლოგიურ ზეწოლად და წამებასთან გათანაბრებულ ქმედებად შეაფასეს.
სააკაშვილის ციხეში შეყვანის შემდეგ ადგილზე სპეცრაზმი, წყლის ჭავლის მანქანა და დამატებითი საპოლიციო ძალები შეიყვანეს. გარდა ამისა, ციხეში მიიტანეს კომპიუტერული ტომოგრაფიის აპარატი. მანამდე რამდენიმე დღით ადრე კი უწყება ამტკიცებდა, რომ ციხის კლინიკა საჭირო ტექნიკით აღჭურვილია.