5 ივლისს TV პირველის ოპერატორისა და მოქალაქის ცემის ბრალდებით 2 პირი დააკავეს
ფოტო: თამთა კახაბერიძე / On.ge
შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადებით, 5 ივლისს თბილისი პრაიდის საწინააღმდეგო აქციის დროს მოძალადე 2 პირი დააკავეს. უწყებაში ამბობენ, რომ ერთმა დაკავებულებმა რევაზ თაბუკაშვილისა და გიორგი ჭანტურიას ქუჩების კვეთაზე TV პირველის ოპერატორს სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა, მეორემ კი ქაშუეთის ეკლესიასთან მოქალაქეს სცემა.
შსს-ს განცხადებით, ამ დროისთვის, 5 ივლისს ძალადობრივ კონტრაქციაზე ჩადენილი დანაშაულებრივი ქმედებებისთვის 23 პირია დაკავებული. კერძოდ, უწყების განცხადებით:
- ჟურნალისტებისთვის პროფესიულ საქმიანობაში ძალადობის მუქარით, უკანონოდ ხელის შეშლის, ჯგუფური ძალადობის და ძალადობის მუქარით დევნის ფაქტებზე დაკავდა 19 პირი;
- 1 პირი კი პოლიციამ მოქალაქის მიმართ ჩადენილი ძალადობისთვის დააკავა.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, 156-ე მუხლის მე -2 ნაწილის "ა" ქვეპუნქტით და 225-ე მუხლის მე-2 ნაწილით მიმდინარეობს.
5-6 ივლისს ძალადობრივი კონტრაქციის მონაწილე ჰომოფობიური ჯგუფების მიერ მედიაზე ძალადობის შედეგად მედიის 50-ზე მეტი წარმომადგენელი დაშავდა, TV პირველის ოპერატორი, ლექსო ლაშქარავა კი, რომელიც მძიმედ იყო დაშავებული 11 ივლსს გარდაიცვალა. ამის გამო, მედიამ იმ დღესვე საპროტესტო აქცია გამართა, რადგან სახელმწიფომ მედიის და გამოხატვის უფლების დაცვა ვერ/არ უზრუნველყო და ღარიბაშვილის გადადგომა მოითხოვა, რასაც საზოგადოების დიდი ნაწილიც შეუერთდა. საპასუხოდ ღარიბაშვილმა ჟურნალისტებზე ძალადობა ნაციონალურ მოძრაობას დააბრალა. მედიის პროტესტი გრძელდება.