პარლამენტს მოუწევს, აქტიურად ჩაერთოს ყველა მიზეზის რეალურად დადგენაში — კახა კუჭავა
პარლამენტის თავმჯდომარე, კახა კუჭავა, აცხადებს, რომ პარლამენტი აქტიურად უნდა ჩაერთოს 5 ივლისს ჰომოფობი მოძალადების მიერ ნაცემი TV პირველის ოპერატორის გარდაცვალების შესწავლაში. ამის შესახებ კუჭავამ ბიუროს სხდომაზე ისაუბრა. თუმცა, არ დაუკონკრეტებია, პარლამენტის აქტიურ ჩართვაში რას გულისხმობს.
"პარლამენტს მოუწევს, აქტიურად ჩაერთოს იმაში, რომ რეალურად დადგინდეს ყველა მიზეზი. არ არის საუბარი მხოლოდ დამოუკიდებელ და მიუკერძოებელ გამოძიებაზე, საუბარია ძალიან მნიშვნელოვან ექსპერტიზაზე, სადაც აუცილებელია, რომ ჩაერთოს ყველა, საერთაშორისო ექსპერტიც, თუ ამის საჭიროება იქნება და როგორც ვხედავ, ამის საჭიროება იქნება იმისთვის, რომ ნდობა იყოს, რეალური შედეგები გახდეს ცნობილი ყველასთვის. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ როგორც უმრავლესობამ, ასევე ოპოზიციამ ყველა ის ბერკეტი გამოიყენოს პარლამენტში, რომელიც მოგვცემს საშუალებას, მივადევნოთ თვალი, რათა დადგინდეს სიმართლე", — განაცხადა პარლამენტის თავმჯდომარემ.
ბიუროს სხდომაზე მან აქცენტი შს მინისტრის პარლამენტში დაბარებაზე გააკეთა. მისი თქმით, მინისტრის კომიტეტის სხდომაზე დაბარება საკმარისი აღარ იქნება და საჭიროა, რომ მინისტრის მოსასმენად პარლამენტის სხდომა დანიშნონ. სხდომის თარიღი ჯერ არ დასახელებულა.
"ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი. ფაქტი ერთია, არ უნდა გაჩნდეს, არ უნდა დარჩეს არც ერთი კითხვა, რომელიც დღეს არსებობს და ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ იმისთვის, რომ სიმართლე დადგინდეს... სრულად მოხდეეს მათი იდენტიფიცირება და მათი მკაცრად დასჯა, რომ აზრად აღარავის მოუვიდეს მსგავსი რამ... სამწუხაროდ, ვისმენდით წახალისებას ძალადობაზე და არ შეიძლება, რეგირების გარეშე დარჩეს", — ამბობს კუჭავა.
ოპოზიცია პარლამენტში საგამოძიებო კომისიის შექმნას ითხოვს, რაზეც კუჭავამ უპასუხა, რომ ზოგადად პარლამენტი კომისიის შექმნის წინააღმდეგი არ არის. თუმცა, მისივე თქმით, კომისიის შექმნისთვის საჭიროა საფუძვლიანი მიზეზი და ოპოზიციას სთავაზობს, ამაზე ცალკე შეიკრიბონ.
ალექსანდრე ლაშქარავა 11 ივლისს დედამ სახლში გარდაცვლილი იპოვა. იგი ერთ-ერთია იმ ათობით მედიის წარმომადგენელს შორის, რომელსაც 5 ივლისს ძალადობრივი კონტრაქციის მონაწილეები ფიზიკურად გაუსწორდნენ. ცემის შედეგად მას ჰქონდა სახის ძვლების მოტეხილობა თვალის გარშემო, ტვინის შერყევა და დაჟეჟილობები. იგი რამდენიმე დღე საავადმყოფოში იმყოფებოდა და 10 ივლისს სახლში გაეწერა.
შსს-მ დღეს, 12 ივლისს, გაავრცელა განცხადება, რომ ლაშქარავას ცემისთვის კიდევ 1 პირი დააკავეს. მათივე ინფორმაციით, 5 ივლისს მედიის წარმომადგენლების მიმართ განხორციელებული ძალადობის ფაქტებზე დაწყებული გამოძიების ფარგლებში სამართალდამცველებმა სულ 20 პირი დააკავეს, მათ შორის 5 — TV პირველის გადამღებ ჯგუფზე ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფისთვის.