ტესტი: რამდენად კარგად იცნობ ლგბტ ადამიანების უფლებრივ მდგომარეობას საქართველოში
საქართველოს კანონმდებლობა ყველა ადამიანის თანასწორობას ქადაგებს, თუმცა ხშირად ყველაფერი ამის საწინააღმდეგოდ ხდება. სახელმწიფო კი, რომელიც ვალდებულია ადამიანის უფლებები დაიცვას და დარღვევაზე პასუხისმგებლობაც სწორედ მას ეკისრება, უშეცდომოდ იშვიათად რეაგირებს — თვალს ხუჭავს ძალადობაზე, არ იწყებს გამოძიებას ან როცა იწყებს, არასწორი მუხლით აწარმოებს და ა.შ. ამას ემატება მმართველი გუნდის ლიდერების ჰომოფობიური ან ჰომოფობიის წამხალისებელი განცხადებები, რაც საბოლოოდ ქმნის გარემოს, რომელშიც კანონი გიცავს, მაგრამ პრაქტიკა — არა.
ჩვენს ქვეყანაში ლგბტ ადამიანები გადარჩენისთვის იბრძვიან. გარდა იმისა, რომ ხშირია დისკრიმინაცია, საფრთხე ექმნება მათ სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას. ჰომოფობია მხოლოდ საქართველოს პრობლემა არ არის, მაგრამ მნიშვნელოვანია, რა რეაქცია აქვს სახელმწიფოს ამაზე და თავად ხელისუფლების წარმომადგენლებიც ხომ არ არიან ჰომოფობები.
ამ და სხვა პრობლემებზე ხმამაღლა საუბრისთვის 5 ივლისს, თბილისში ღირსების მარში გაიმართება. მანამდე შეავსე On.ge-ს ქვიზი და ნახე, რა იცი საქართველოში ლგბტქ ადამიანების უფლებრივ მდგომარეობაზე.
ტესტის დაწყება1 / 15 საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით, თანასწორია თუ არა ყველა მოქალაქე, მიუხედავად სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობისა?
2 / 15 დაშვებულია თუ არა საქართველოში ერთი და იმავე სქესის ადამიანების ქორწინება?
3 / 15 შეუძლიათ თუ არა საქართველოში ტრანსგენდერ ადამიანებს მათი გენდერული იდენტობის შესაბამისი პირადობის მოწმობის აღება?
4 / 15 ძალადობენ თუ არა საქართველოში ადამიანებზე მათი სექსუალური ორიენტაციის ან გენდერული იდენტობის გამო?
5 / 15 რომელი წლის 17 მაისის გამო დააკისრა სტრასბურგის სასამართლომ საქართველოს ლგბტ ადამიანების სასარგებლოდ 33 500 ევროს გადახდა?
6 / 15 რომელი წლის 17 მაისს ვიხილეთ სასულიერო პირი "ტაბურეტკით"?
რადიო თავისუფლება/მზია საგანელიძე
7 / 15 რა ხდება ამ ფოტოზე?