281-მა მოსამართლე წევრმა მომანიჭა მანდატი, კლანზე საუბარი ცოტა უხერხულია — საბჭოს ახლადარჩეული წევრი
ფოტო: გვანცა სეთურიძე / On.ge
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ახლადარჩეული წევრის, ბადრი შონიას განცხადებით, 281-მა მოსამართლე წევრმა მიანიჭა ეს მანდატი და სასამართლო კლანზე საუბარი "ცოტა უხერხულია". ამის შესახებ მან კონფერენციის დასრულების შემდეგ ჟურნალისტებს განუცხადა.
"მე ყველაფერს გავაკეთებ იმისთვის, რომ უკეთესი მართლმსაჯულება ჰქონდეს ქვეყანას. ყველა დაინტერესებულ პირთან მზად ვარ ვითანამშრომლო [...] მე ეს მანდატი მომანიჭეს მოსამართლეებმა, რომ ვიყო ღია, ვიყო ჩართული ყველა იმ დაინტერესებულ პირთან თუ არასამთავრობო ორგანიზაციასთან, ვინც მოწადინებულია, რომ უკეთესი მართლმსაჯულება იყოს ქვეყანაში", — თქვა მან.
ბადრი შონია თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლეა. შონია ბირჟა მაფიის საქმის მოსამართლე იყო. ამასთან, 2018 წელს კლუბ ბასიანის თანამშრომლის დაჭრაში ბრალდებულ თამაზ ქვლივიძეს გირაო შეუფარდა.
დღეს, 26 მაისს, მოსამართლეთა რიგგარეშე კონფერენციაზე იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 4 წევრი აირჩიეს. კერძოდ, ლევან მიქაბერიძე, თემურ გოგოხია, ბადრი შონია და გელა აბუსერიძე.
მოსამართლეთა რიგგარეშე კონფერენციის პარალელურად, იუსტიციის უმაღლეს სკოლასთან აქცია მიმდინარეობდა. აქტივისტები საბჭოს წევრების არჩევას აპრიტესტებდნენ და პროცესის შეჩერებას ითხოვდნენ. ადგილზე მობილიზებული იყო პოლიციაც.
შეგახსენებთ, რომ ევროკავშირის ელჩმა, კარლ ჰარცელმა, აშშ-ის ელჩმა, კელი დეგნანმა და ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელმა, ნატალია ვუტოვამ პარლამენტის თავმჯდომარეს წერილი მისწერეს და შარლ მიშელის შეთანხმებით აღებული პასუხისმგებლობები და ვალდებულებები შეახსენეს. კერძოდ, დიპლომატები აღნიშნავენ, რომ უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეების და იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების დანიშვნის პროცესი დაუყოვნებლივ უნდა შეჩერდეს. მათი განცხადებით, ეს აჩვენებს ნამდვილ ერთგულებას მართლმსაჯულების გამჭვირვალობასა და მის მიმართ ნდობის გაზრდის საქმეში.
წერილს წერილითვე უპასუხა კახა კუჭავამ. პარლამენტის თავმჯდომარის განცხადებით, კონსტიტუციისა და შესაბამისი კანონმდებლობის თანახმად, პარლამენტს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრების დამტკიცება მიმდინარე წლის ივნისში ევალება. სპიკერი აღნიშნავს, რომ საქართველოს პარლამენტი არ არის უფლებამოსილი, დაელოდოს 2022 წლის საგაზაფხულო სესიაზე განსახორციელებელ საკანონმდებლო ცვლილებებს და საბჭოში ხუთი ვაკანსია მომდევნო ერთი წლის განმავლობაში შეუვსებელი დატოვოს.