ზურაბიშვილი: ყველა პოლიტიკურ ძალას მოვუწოდებ თავშეკავებისკენ — არ მიეცეთ უადგილო რიტორიკას
საქართველოს პრეზიდნეტი, სალომე ზურაბიშვილი ყველა პოლიტიკურ ძალას მოუწოდებს, რომ თავი შეიკავონ და არ მიეცნენ "უადგილო რიტორიკას, არასაჭირო ქმედებების პროვოცირებას, ან ხელოვნურ აჟიოტაჟს". მისი თქმით, ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის წარმომადგენლის ვიზიტი სრულყოფილად უნდა იქნას გამოყენებული და გააზრებული.
"ამ ვითარებაში, კიდევ ერთხელ მინდა მოვუწოდო ყველა პოლიტიკურ ძალასა და ხელისუფლებას, რომ ეს შანსი სრულყოფილად იქნას გააზრებული და გამოყენებული. მინდა, ყველას კიდევ ერთხელ მოვუწოდო თავშეკავებისაკენ — არ მიეცნენ უადგილო რიტორიკას, არასაჭირო ქმედებების პროვოცირებას, ან ხელოვნურ აჟიოტაჟს. თავი შეიკავონ ყველაფერ იმისგან, რამაც შეიძლება ხელი შეუშალოს, ან სულაც დააზიანოს მიმდინარე პროცესი", — თქვა მან.
ზურაბიშვილის განცხადებით, არსებულ ვითარებაში, აუცილებელია, რომ დაცული იყოს კანონის უზენაესობა და სიტყვის თავისუფლების ფუნდამენტური პრინციპები.
"ამ თავშეკავებაზეა დამოკიდებული როგორ წარდგება საქართველო (და აქ მინდა გარკვევით ვთქვა, რომ საქართველო) და არა რომელიმე პოლიტიკური ძალა უმნიშვნელოვანეს მომენტში, უმნიშვნელოვანეს ადგილას, ანუ ბრიუსელში, ევროპის წინაშე", — აცხადებს ზურაბიშვილი.
პრეზიდენტის თქმით, მხარეებმა არ უნდა დაივიწყონ, რომ ბრიუსელში საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების საბჭოს სხდომაზე დამოკიდებული იქნება არა მხოლოდ ინტეგრაციისკენ მიმავალი შემდგომი ნაბიჯები, არამედ მასზეა ქვეყნისთვის გადამწყვეტი მხარდაჭერა მთავარ გამოწვევებთან — კორონავირუსთან თუ ეკონომიკურ კრიზისთან ბრძოლაში.