შსს ამტკიცებს, რომ ბაჩალიაშვილი გარდაცვალებამდე თვითმკვლელობის მეთოდებს Google-ში ეძებდა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ამტკიცებს, რომ თამარ ბაჩალიაშვილი გარდაცვალებამდე თვითმკვლელობის მეთოდებს Google-ში ეძებდა. ამასთან, უწყების ინფორმაციით, 23 წლის გოგომ Facebook-ზე მოძებნა ინფორმაცია, რა მოსდის მის ანგარიშს გარდაცვალების შემდეგ.
შსს-ს ინფორმაციით, სამხარაულის ბიუროდან 5 აგვისტოს მიიღეს ექსპერტიზის დასკვნა, რომლის მიმდინარეობაში ოჯახის ადვოკატიც მონაწილეობდა. უწყებაში ამბობენ, რომ ექსპერტიზის დასკვნის თანახმად, თამარ ბაჩალიაშვილის კუთვნილი "ეფლის" მარკის პორტატული კომპიუტერის მეხსიერებაში აღმოჩენილი იქნა ფოტო-ვიდეო ფაილები და კომპიუტერის მეხსიერებაში ვებგვერდებზე შესვლის ისტორია.
"ექსპერტიზის დასკვნის და დათვალიერების ოქმის თანახმად, 2020 წლის 17 ივლისს, გაუჩინარების წინა დღეს 18:36 საათზე თამარ ბაჩალიაშვილი შესულია ფეისბუქის გვერდის დახმარების განყოფილებაში, სადაც მითითებულია არის ვებ გვერდის სათაური — What will happen to my Facebook account if I pass away?, რაც ქართულად ნიშნავს — რა მოუვა ჩემს ფეისბუქის ანგარიშს თუ მე გარდავიცვლები? ამავე წუთზე გუგლში თამარ ბაჩალიაშვილის მიერ ჩაწერილი და მოძებნილია შემდეგი ტექსტი facebook cancel account after death — რაც ნიშნავს: ფეისბუქის ანგარიშის გაუქმება სიკვდილის შემდეგ.
2020 წლის 18 ივნისს, გაუჩინარებამდე ერთი თვით ადრე — 00:16:37 საათზე თამარ ბაჩალიაშვილის მიერ გუგლის საძიებო სისტემაში ჩაწერილია სიტყვები: best ways for suicide — რაც ქართულად ნიშნავს: საუკეთესო გზები თვითმკვლელობისთვის.
იმავე დღის 00:15:51 საათზე იგი შესულია საინფორმაციო ხასიათის ვებგვერდ ვიკიპედიაზე — გვერდზე მიწერილი აქვს სათაური — Suicide methods — Wikipedia, რაც ქართულად ნიშნავს: თვითმკვლელობის მეთოდები, აღნიშნული ლინკის გახსნის შედეგად იხსნება ვიკიპედიის სტატია სათაურით: Suicide methods, სადაც მოცემულია ინგლისურ ენაზე სტატია, რომელშიც აღწერილია თვითმკვლელობის სხვადასხვა მეთოდები.
დასკვნის მიხედვით, ვებგვერდებზე შესვლის ისტორიიდან და 2020 წლის 22 ივლისს ჩატარებული თამარ ბაჩალიაშვილის ავტომანქანის დათვალიერების ოქმიდან ირკვევა, რომ ავტომანქანაში აღმოჩენილი მედიკამენტები და 2020 წლის 17 ივლისს, გაუჩინარების წინა დღეს, GOOGLE-ის საძიებო სისტემაში მის მიერ მოძიებული მედიკამენტების ნაწილი ემთხვევა ერთმანეთს", — წერს შსს.
ამასთან, უწყება აქვეყნებს იმ მედიკამენტების ჩამონათვალს, რომლებსაც, მათი მტკიცებით, ბაჩალიაშვილი საძიებო სისტემაში ეძებდა. On.ge წამლების სახელებს უსაფრთხოების ზომებიდან გამომდინარე არ წერს.
გარდა ამისა, შინაგან საქმეთა სამინისტროში აცხადებენ, რომ კომპანია, სადაც თამარ ბაჩალიაშვილი მუშაობდა, შპს "ზეგ", 2015 წლის 30 დეკემბერს დარეგისტრირდა და "ამ ეტაპზე დგინდება", რომ ის საქართველოში არ ოპერირებს. უწყების ინფორმაციით, კომპანიის საქმიანობა დაკავშირებულია საერთაშორისო შეკვეთებთან.
"კომპანიის საქმიანობის შესწავლის მიზნით გრძელდება საგამოძიებო მოქმედებები. თამარ ბაჩალიაშვილის საქმეზე ინტენსიურად გრძელდება გამოძიება, მიმდინარეობს ექსპერტიზები. სამინისტრო აქტიურ კომუნიკაციაშია ოჯახთან. აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით პერიოდულად მოხდება საზოგადოების ინფორმირება", — აცხადებენ შსს-ში.
უწყება თამარ ბაჩალიაშვილის მონაცემების გასაჯაროებას მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესებით ხსნის.