"ამგვარი ბავშვური საქციელი ნამდვილად არ არის მისაღები" — მაია ბითაძე ლუქსემბურგის მინისტერიალზე მაკა ბოჭორიშვილის არ მიწვევაზე
ქართული ოცნების დეპუტატი, მაია ბითაძე ლუქსემბურგის მინისტერიალზე საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის, მაკა ბოჭორიშვილის არ მიწვევას ეხმაურება. მისი თქმით, ლუქსემბურგის მინისტერიალზე მაკა ბოჭორიშვილის არ მიწვევა "ამგვარი ბავშვური საქციელი ნამდვილად არ არის მისაღები".
"ევროკავშირის მხრიდან, სამწუხაროდ, კვლავ ვხედავთ იმ ზეწოლის მეთოდების გაგრძელებას, რასაც ის უკვე რამდენიმე წელია იყენებს საქართველოს წინააღმდეგ, რამაც საბოლოო ჯამში, დააზიანა ჩვენს ქვეყანას და ევროკავშირს შორის ურთიერთობა, თუნდაც იმ მარტივი მიზეზიდან გამომდინარე, რომ საქართველოს მოსახლეობის ნდობა ევროკავშირისადმი შემცირდა. ეს ძალიან ცუდი მაგალითია სხვა კანდიდატი სახელმწიფოსთვის, ასევე, თვითონ ევროკავშირის რეპუტაციისთვის. ამგვარი ბავშვური საქციელი ნამდვილად არ არის მისაღები. მას შემდეგ, რაც მათ ხელიდან გამოეცალათ მოლაპარაკებების გახსნით საქართველოს ხელისუფლებაზე ზეწოლისა და შანტაჟის საშუალება, ახლა ამგვარი ღიმილისმომგვრელი ნაბიჯებით ცდილობენ, რომ გარკვეული აჟიოტაჟი გამოიწვიონ, თუმცა ეს ყველაფერი უკვე ნანახი გვაქვს. ძალიან სამწუხაროა და იმედი მაქვს, რომ ევროკავშირი ერთ დღეს კარგად გაიაზრებს, რა შეცდომა დაუშვა საქართველოსთან მიმართებით", — განაცხადა მაია ბითაძემ.
ევროკავშირის პრესსპიკერის განცხადებაზე საუბრისას თქვა, რომ "საერთაშორისო ურთიერთობები ასე არ იმართება. ასე იქცეოდა მხოლოდ საბჭოთა კავშირი, როდესაც მოსკოვიდან მიღებული დავალებები უპირობოდ და მონურად უნდა შეესრულებინა რომელიმე წევრ სახელმწიფოს".